Çarşamba, Ocak 20, 2021

Halving Öncesi Bitcoin Ve Son 7 Yılın En İyi Performansı!

Halving Öncesi Bitcoin Coin Yorumları – Bitcoin (BTC), son yedi yılın en iyi Ocak ayı performansını kaydetti. CoinMarketCap’in verilerine göre öncü kripto para birimi, aya 7.208 dolardan başladı ve dün 9.395 dolar ile ayı sonlandırdı. Bu, %30’luk bir kazanca tekabül ediyor.

Bitcoin’in ilk ayında bu kadar iyi performans gösterdiği son yıl, %54.50’lik ralli gördüğü 2013 yılıydı.

Halving Öncesi Bitcoin
Halving Öncesi Bitcoin

Diğer yıllara baktığımızda, Bitcoin’in Ocak ayı performansı yükseliş ve düşüşlere eşit olarak bölünüyor. 2013, para biriminin en büyük kazanç getirdiği yıl iken, 2015’de Bitcoin fiyatı %32 oranında düşüş yaşadı; 2018’de ise bu oran %29 idi. Ama bu yıl farklı. Bitcoin’in, 4 Kasım’da görülen ve son üç ayın en yüksek seviyesi olan 9.488 doları yakalamasına çok az kaldı. Peki fiyat neden bu yöne gidiyor? Bunun birkaç nedeni var.

Bu ayın başlarında Bitcoin gözlemcileri; ABD’nin İran’ın önde gelen generallerinden birine karşı yaptığı ani drone saldırısını, Bitcoin Fiyatı 17 Aralık’ta kaydedilen 6.597 dolarlık düşüşünden istikrarlı bir tırmanışa geçmesinin nedeni olarak gösterdi.

Saldırıdan birkaç saat sonra, Bitcoin fiyatı (petrol fiyatı ile birlikte) 7.339 dolara yükseldi. Petrol ve altın gibi geleneksel varlıklar belirsizlik dönemlerinde fiyat artışı görse de, benzer jeopolitik olaylar söz konusu olduğunda Bitcoin bunlara kıyasla daha az tahmin edilebilir. Fakat eToro’dan Mati Greenspan ve Sino Global Capital’den Matthew Graham da dahil olmak üzere pek çok sektör lideri, İran’da politik ortam ısındıkça İranlıların Bitcoin aldıklarına ve bundan dolayı kripto para biriminin fiyatının arttığına inanıyorlardı.

Ardından Çin Yeni Yılı geldi ve Bitcoin gözlemcileri bu dönemi yükselişin nedeni olarak gösterdi. Tarihsel olarak, bunun tersi doğru olabilirdi, çünkü Çin Yeni Yılı genellikle fiyat düşüşüyle aynı döneme denk gelir. Bazılarına göre bu düşüşün nedeni, Bitcoin HODLer’larının Yeni Yıl nedeniyle Bitcoin’lerini paraya dönüştürmesinde yatıyor. Böyle bir satıştaki süreklilik, arz ve talep dinamiklerini değiştirmek için yeterli olabilir. Böylece arz, talebi aşar ve Bitcoin fiyatlarının değişim hacmi düşer.

Ama bu sefer tarihi perspektifin tam tersi doğruydu. Dönem boyunca, önceki yıllarda olduğu gibi büyük bir satış gerçekleşmedi. Bazıları Corona Virüsü ’nün Yeni Yıl kutlamalarını engellediğini öne sürdü.

Ocak ayının gösterişli performansının son ve muhtemelen en makul nedeni ise halving (yarılanma) olarak gösteriliyor.

Halving Öncesi Bitcoin Ne Planlıyor? Bitcoin Halving Nedir?

Bu yılın Mayıs ayında, Bitcoin ağında bir blok madenciliği ödülü mevcut 12.5 BTC’nin yarısına, yani 6.25 BTC’ye inecek. Bazıları, üretilen Bitcoin sayısındaki bu azalmanın fiyatın yükselmesine neden olacağına inanıyor. Bazıları ise, bu olayın beklentileri yükseltmesinden dolayı fiyatın arttığını düşünüyor. Tyler ve Cameron Winklevoss, halving’in “Bitcoin için büyük” bir olay olduğu konusunda kendilerine oldukça güvenerek açıklama yaptı. Fakat her görüşün de bir karşıtı var.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.84
  THYAO.IS₺13.25
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.00
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.26