Halkbank Hisse Yorumu ve Önerisi | Yüksek Getiri Potansiyeli | Şeker Yatırım – (17.08.2020)

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır. 

HALKB Beklentilere paralel sonuçlar

Tavsiye TUT
Hedef fiyat (TL) 6.97
Artış potansiyeli (%) 38%
Önceki Tavsiye TUT
Önceki hedef fiyat (TL) 6.97

Halkbank 2Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilere paralel 950 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %15,1 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 918 milyon TL olan tahminimizin %2 üzerinde ve 963 milyon TL olan piyasa beklentisinin %1 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 1,775 milyon TL olup geçen yıla göre güçlü bir şekilde %188 artarak %9,7 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Banka 2020 özkaynak karlılığı ve ücret ve komisyon gelirleri bütçesinde aşağı yönlü, kredi riski maliyeti ve TL kredi büyümesi beklentilerinde yukarı yönlü revizyona gitmiştir. Özkaynak karlılığı: Düşük tek hane (Eski: Düşük %10), TL kredi büyümesi: %50 (Eski: %20-%25), Net ücret ve komisyon gelirleri: Sabit (Eski: %20).

Kredi-mevduat makasında yüksek oranda zayıflama, yıllık bazda net ücret ve komisyon gelirlerinde gerileme, TL bireysel ve ticari krediler büyümesinde sektör üstü büyüme, kredi-mevduat rasyosunda kötüleşme, TL mevduat tabanında ve pazar payında kuvvetli artış, vadesiz mevduat tabanında kuvvetli artış, kredi riski maliyetinde gerileme, 1,2 milyon TL tutarında yüksek ticari zarar ve sermaye yeterlilik rasyolarında artış çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır. Personele yapılan bonus ödemeleri sebebiyle faaliyet giderleri çeyreksel bazda %7,0 yıllık bazda ise %35,9 artış göstermiştir.

2Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 8% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 6,97 TL olup %38 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 3,4x F/K (Benzerlerine göre %6 iskontolu) ve 0,3x F/DD çarpanlarıyla ve %9,6 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Kredi-mevduat makasında zayıflama. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 87 baz puan daralarak %3,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Kredi mevduat makası çeyreksel bazda önemli ölçüde 121 baz puan daralmıştır. Net ücret ve komisyon gelirlerinde gerileme. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %24,7, yıllık bazda ise %5,4 seviyesinde azalmıştır.

TL krediler ve mevduatta sektör üstü güçlü büyüme ile pazar payında artış. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %31,8 büyüyerek kamu bankaların %25,0 çeyreksel büyüme performansının üzerinde kalmıştır. YP krediler (dolar bazında) çeyreksel bazda %5,1 daralmıştır. Kobi kredileri büyümesi %39,7 seviyesinde güçlüdür. TL mevduatlarda ise %30,9 artış olmuştur. Olumlu tafta bankanın vadesiz mevduatlarının toplam mevduatlar içindeki payı 160 baz puan artarak %21 seviyesine yükselmiştir.

Kaynak: Şeker Yatırım

 

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için değerli, yorum bırakmayı unutmayın!x
()
x