Salı, Nisan 20, 2021

Haftalık Altın Yorumları / Noor Menkul – 01.03.2021

Altın piyasası ve yükselen faiz oranları…

2020 yılı Agustos ayında %0.52 olan ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları şimdilerde %1.40 seviyesinde işlem görüyor. Yaz aylarında zayıflayan pandemi etkisi ve ekonomilerin açılması ile küresel toparlanma beklentisi tahvil faiz oranlarını yukarı yönde hareket için teşvik etti. ne tesadüftür ki altın piyasasında 2000 üzeri fiyatlama ardından başlayan geri çekilme de yaz aylarında başladı.

Kasım 2020 itibari ile aşı haberleri ile küresel risk iştahı arttı ve yatırımcı hisse senedi başta olmak üzere riskli varlıklara yöneldi. Bu ortamda hem güvenli liman olma özelliği ile oluşan talep zayıfladı hem de faiz vermeyen bir enstrüman olarak tahvil faiz oranlarında yükselişten nasibini aldı. 2021 yılı Ocak ayında yeni teşvik beklentisi ile ABD ekonomisi beklenenden önce enflasyon yaratabilir fiyatlaması başladı. Ocak ayı başında %0.95 olan 10 yıllık tahvil faiz oranları geçtiğimiz hafta %1.60 oran ile fiyatlanabildi. Son iki ayda tahvil faiz oranlarında yaşanan yükselişin en çok altın piyasasını baskıladığını görüyoruz.

COMEX de azalan fon alımları ve ETF borsa yatırımlarından çıkış bu dönemde hızlandı. 2021 yılı ikinci yarısında geride kalan pandemi ile altının kendi iç dinamikleri ile fiyatlamaya geçmesini bekliyorduk. Kendi iç dinamikleri derken enflasyona karşı korunma amaçlı ilgi öne çıkıyor. Geçmiş 10 senelerde altının enflayonist ekonomik ortama eşlik etmediği dönemler oldu. Buna rağmen genelde altının bu özelliği beklenmedik zamanlarda öne çıkabilir. Bu kez altının enflsyonu fiyatlamkta çekimser kaldığını ve daha ziyade yükseln faiz oranlarını rakip görerek gerilediğini söyleyebilriz. Sebebi 2018 Eylül ayında başlayan ve geçtiğimiz sene hızlanan yükseliş eğilimi; kısaca düzeltme zamanı. Öte yanda otoritelerin önümüzdeki 12 ayda enflasyon hedefi zor ve düşük faiz ortamı ve varlık alımları sürecek söylemi altının şimdiden enflasyon çoşkusu yaşamasının önüne geçiyor.

Nisan vadeli altın geçtiğimiz hafta en düşük 1714.90 dolar/ons seviyesini gördü. Haftanın kapanışı 1728 dolar olarak gerçekleşti. Yeni haftaya başlarken 1750 dolar/ons civarında işlem görüyor.Teknik olarak haftalık grafikte satış yönlü eğilim teyit edilirken 50 haftalık üssel hareketli ortalama 1790 üzerinde kapanışlar ile piyasanın güçlendiği anlaşılır. Bu hafta altın fiyatları 1790 üzerine geçmeyi başarablir ise 1825 dolar için önü açılmış olur.
Küresel piyasalar haftaya daha ılımlı bir seyir ile başladı. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları 1.40 seviyesine gerilerken emtia ve hisse senedi piyasalarında oynaklık düştü. Ancak tahvil piyasasındaki fiyatlamanı yarattığı kırılganlık tam anlamı ile geçmiş değil. Geçtiğimiz hafta gözlenen enflasyon fiyatlamasının tekrar gündeme geldiği senaryoda altın 100 haftalık üssel hareketli ortalaması olan 1678 dolar/ons’a doğru geri çekilebilir.

Kaynak: Noor Menkul Yurtdışı Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.
USD
TRY
EUR

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺25.10
THYAO.IS₺11.60
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺18.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺14.96