Gün içi USD/TL ve EUR/TL Yorum Analizleri 17.09.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Usd/TL:

FED beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmeyerek faizi %0-0,25 bandında bıraktı ve varlık alımlarına aynı hızla devam etme kararı aldı. 2023 yılına kadar faizlerde değişikliğe gidilmesinin beklenmediği belirtildi. FED Başkanı Powell, basın toplantısında, ekonomik toparlanmanın sürdüğünü ancak hızın yavaşlamasının beklendiğini, ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını vurguladı. Dolar Endeksi 93,45 seviyelerinde.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından önceki gün açıklanan Ağustos ayı bütçe sonuçlarına göre, merkezi yönetim bütçesi, Ağustos ayında 28,2 milyar TL fazla verdi. Bunda kurumlar vergisi, ÖTV gibi vergi tahsilatları etkili olurken, faiz dışı harcamalardaki azalışla birlikte Ocak ayından bu yana ilk kez aylık bazda fazla verilmiş oldu. 8 aylık bütçe açığı ise 110,9 milyar TL. Jeopolitik tarafta ise Akdeniz’deki gelişmeler ana konu konumunda. 24-25 Eylül’deki AB liderler zirvesindeki görüşmeler Türkiye açısından önem taşıyor.

Global gündemdeki konular Brexit’te anlaşma olmayacağı ihtimalinin artması, korona aşısına ilişkin gelişmeler, ABDÇin ilişkileri olmayı sürdürüyor. Aşı çalışmalarına ilişkin haber akışı risk iştahını olumlu etkiliyor.

Dün yeni rekor seviyesi gören Usd/TL paritesi bu sabah 7,50 civarında işlem görüyor. 7,50 seviyesini önemli gördüğümüz paritede 7,4550 ve 7,4330 destek; 7,52 ve 7,54 direnç konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah FED sonrası global çapta değer kaybeden EUR’nun etkisi ile gerileyerek 8,83 civarında işlem görüyor 8,79ve 8,75 destek; 8,86 ve 8,96 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster