Gün İçi EUR/USD Paritesi Yorumları / Ahlatcı Yatırım – Günlük Yorum – Coin Otağ

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Ekonomisi Güç Kazanıyor

Açıklanan ABD büyüme verisi beklentinin hemen üzerinde yüzde 6,4 olarak gerçekleşti. Aşılamanın hız kazanması ve ABD yönetimi tarafından yürürlüğe giren teşvik paketleri ile ekonomik aktivitenin hızlanması pandemi öncesi seviyelere döneceğinin sinyallerini veriyor. FOMC toplantısında FED Başkanı Powell, yaptığı açıklamalarda ekonomik toparlanmanın hala düzensiz hedeflerden uzak olduğunu belirtti. Enflasyon oranında görülen artışın geçici olduğunu tekrar vurgulayan Powell, enflasyonun ilerleyen süreçte ılımlı bir seviyeye geleceğini söyledi. Piyasa tarafından merakla beklenen bir diğer konu ise tahvil alım programında değişiklik yapılıp yapılmayacağıydı.

Yapılan açıklamalarda tahvil alımlarının konuşulmasının doğru ve zamanı olmadığının altı çizildi. Avrupa tarafından ise aşılamanın programının ABD’nin gerisinde kalması ile ekonomik toparlanmanın yılın ikinci çeyreğine sarkacağı belirtildi. Yaşanan gelişmelerle beraber Almanya, 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 3,4’ten yüzde 3’e aşağı yönlü revize etti. Bugün açıklanan Euro bölgesi Nisan ayı TÜFE endeksi beklentilere paralel yüzde 1,6 olarak gerçekleşti. Avrupa ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 1,8 daralma görüldü.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde paritenin yukarı yönlü hareketine devam etmesi bekleniyor. Kritik seviye olan 1,2100 seviyesinin üzerinde kalınması durumunda 1,2120 ve 1,2145 direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi halinde ise 1,2085 ve 1,2060 destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Destekler: 1,2085 / 1,2060 / 1,2040
Dirençler: 1,2120 / 1,2145 / 1,2170

Kaynak: Ahlatcı Yatırım EUR/USD Bülteni

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!