Gün içi Altın yorumu: Altın fiyatları ne olacak? Altın nereye gidiyor?

Mart ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş trendi üzerindeki hareketine devam eden ons altın, dün öğle saatlerinde yükselişini 1970 seviyesi üzerine taşıdı. 1972 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çevirerek kazançlarının bir kısmını silen ons altın, günü sınırlı bir düşüşle tamamladı.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1961 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi ons altın fiyatları Mart ayından bu yana bir yükseliş trendi bünyesinde hareket ediyor. Teknik görünüme baktığımızda, trend sınırına denk gelen 1930 seviyesinin güçlü bir destek seviyesi olarak ön plana çıktığını görüyoruz. Dolayısı ile fiyatların kısa vadede bu seviye üzerinde tutunabileceği görüşündeyiz.

Ons altının 1930 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi ve yükseliş trendindeki hareketini sürdürmesi durumunda önümüzdeki dönemde yeniden 2000 seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir. Momentum ve trend göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının bugün içerisinde 1950 – 1990 seviyeleri arasında bir hareket görmeyi bekliyoruz. Dolar endeksinde ve ons altındaki kısa vadeli görünüm açısından bugün sona erecek olan FOMC toplantısı ve toplantı kararının ardından Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı önemli olacak. Fed toplantısına ilişkin beklentiler ve senaryo analizlerimizi içeren yazımıza Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bugün yurt içi piyasalarda Temmuz Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Ağustos TÜFE verileri ve ABD Ağustos Perakende Satışlar verilerinin yanı sıra ve FOMC toplantı kararı ve Fed Başkanı Powell’ın karar sonrasında yapacağı basın toplantısı yakından izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.