Gram Altın Yorumları – (13.11.2020) – 13.11.2020

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş devam ediyor. Vatandaşların yakından takip ettiği gram altın 462 lira seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ise 1880 dolar civarında seyrini sürdürüyor-10:34

İç piyasada gram altın güne 460 liranın üzerinde açılış yaptı. Çeyrek altın ise 761 liradan işlem görüyor.

Tam altın fiyatı ise 3 bin liranın üzerinde alıcı buluyor.

Alan Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan altın analizi:
Artan koronavirüs vaka sayıları ons altına destek oldu. Aşı haberiyle birlikte altında alım yönlü pozisyon alanların sayısı azalsa da koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış ve dolardaki değer kaybına bağlı olarak ons altın yükseliş için zemin yapma çabası içerisine girdi. ABD tahvil faizleri bu haftaki yükselişin ardından bir miktar gerilemesi altın için pozitif.

Gram altın fiyatları zayıf bir görünüm sergiliyor. Piyasaların bu hafta aşı iyimserliğinin etkisine girmesiyle birlikte güvenli liman olarak görülen ons altın fiyatında geri çekilmeler gözlemlendi. Gelişen piyasa ülkelerin para birimlerinde değer kazançları görülürken, bir süredir negatif ayrışan TL varlıklara alım geldi. Ekonomi yönetimindeki değişimin ekonomide dönüşüm beklentilerini doğurmasının da etkisiyle dolar/TL kuru 7.60 seviyelerine kadar geriledi. Gram altın yeni işlem gününde de TL’deki yükselişe bağlı olarak geriledi.

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan altın fiyatları analizi:
Çarşamba günü dolar çevresindeki güçlü görünüm, ons altında satışların devam etmesine neden olurken, kur tarafında takip edilen geri çekilmeler gram altında sert satışların sürmesine neden oldu.

Geçtiğimiz gün ise kur tarafındaki geri çekilmeler zaman zaman satışların derinleşmesine neden olurken, devam eden koronavirüs endişeleri sonucu ons altın çevresindeki hareketler gram altında aşağı yönlü hareketleri sınırlandırdı. Teknik olarak incelediğimizde, gram altının 460 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 457 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 463, 466 ve 470 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile gram altındaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 457, 454 ve 450 destek seviyeleri takip edilmelidir.

Meksa Yatırım tarafından hazırlanan altın analizi:
XAUUSD Destek bölgesinde zayıf tepki alımları görülüyor. İlk destekler 1.873-1.862 ve 1.856-1.850 seviyelerinde bulunuyor. Kısa dönem için önemli görülen 1.850 seviyesinin altında sonraki destekler ise 1.820 ve 1.800 olarak görülüyor. İlk direnç 1.885-1.890 seviyesinde. Tepki çıkışının devamı için 1.890 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Bu durumda sonraki dirençler 1.910 ve 1.922-1.940 noktalarında bulunuyor. Günlük grafikte belirmeye başlayan ancak henüz işlerlik kazanmayan çıkış formasyonlarından “çift dip” oluşumunu takip etmekte yarar var. Yatay seyir sürüyor.

Kaynak: Milliyet

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!