Salı, Kasım 24, 2020

Gizlilik odaklı kripto para birimleri Güney Kore’de resmi olarak yasaklandı!

Güney Kore’de, ülkenin düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler Komisyonu’nun Finansal İstihbarat Birimi (FIU), gelecek yıl yürürlüğe girecek olan kripto para birimleri ile ilgili düzenlemeleri açıkladı.

Yerel medyaya göre Zcash (ZEC) ve Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri yeni hükümler uyarınca resmen yasaklanacak.

Güney Kore’deki kullanıcılarına işlem gizliliği sağlayan bu kripto para birimleri, bir süredir sıkı tedbirler altında. 2020 boyunca, Güney Kore merkezli büyük kripto para birimi borsaları, gizlilik odaklı kripto para birimlerini listeden çıkarmak zorunda kaldı. Bu çabaların bir sonucu olarak, artık ülkede listeleyen bir borsa yok coinleri Monero ve Zcash gibi.

Getirilecek düzenlemelerin bir kısmı bankalarla ilgilidir. Buna göre, müşterilere fiat kanalları sunan bankalar, yalnızca kimlik numaraları ile doğrulanmış ve gerçek isimleri olan kripto para borsa hesaplarıyla çalışmalıdır. Buna ek olarak, bankalar borsalarda kara para aklamayı önleme (AML) risk değerlendirme kontrolleri yapmaktan sorumlu tutulacaktır.

Getirilecek değişiklikler 24 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulanacaktır.

Gizlilik Coinleri nedir?

Piyasada 30’dan fazla gizlilik temelli kripto para projesi var. Başlıca olanlar Monero, Dash, Zcash, Verge, Horizen, PIVX, BEAM, Grin olarak sıralanabilir.

Monero (XMR) fiyatı an itibariyle$ 135.56dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16