Garanti BBVA Hisse Önerisi | Yüksek Artış Potansiyeli | Şeker Yatırım – (30.07.2020)

hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

600mn TL serbest karşılığa rağmen beklentilere paralel sonuçlar.

Tavsiye AL
Hedef fiyat (TL) 10.90
Artış potansiyeli (%) 53%
Önceki Tavsiye AL
Önceki hedef fiyat (TL) 10.90

Garanti BBVA 2Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilere paralel 1,600 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %1,9 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,588 milyon TL olan tahminimizin ve 1,564 milyon TL olan piyasa beklentisinin %1 ve %2 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 3,231 milyon TL olup geçen yıla göre %11 azalarak %11,8 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden düşük gelen ticari kar ve karşılıklar ile beklentileri aşan diğer karşılıkların biribirini dengelemesi sebebiyle bankanın net karı beklentilerimize paralel gerçekleşmiştir. Banka 600 milyon TL tutarında yüksek bir seviyede serbest karşılık ayırmıştır ve toplam serbest karşılık tutarı 3,1 milyar TL seviyesine yükselmiştir.

Krediler kaynaklı güçlü bilanço büyümesi, kredi-mevduat makasında daralma, TL kredilerde ticari krediler bazlı sektör üstü büyüme, revize edilen IFRS9 varsayımlarına paralel yüksek seyreden kredi riski maliyeti çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

2Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Banka 2020 marj ve ücret ve komisyon gelirleri bütçesinde aşağı yönlü, kredi riski maliyeti beklentisinde yukarı yönlü revizyona gitmiştir. TL kredi büyümesi: +25 (Eski: Yüksek %10), YP kredi büyümesi: Daralma (Eski: Aynı), Net faiz marjı (swap düzeltilmiş): +50bps (Eski: +70-80bp), Net ücret ve komisyon gelirleri: -Yüksek tek hane (Eski: + Yüksek tek hane), Faaliyet giderleri: +%10 (Eski: Düşük %10), TGA rasyosu: <%6.5 (Eski: + Aynı), Kredi riski maliyeti (net): 300bp (Eski: ~200bp).

Hisse için 20% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 10,90 TL olan hedef fiyatımızın %53 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 4,1x F/K (Benzerlerine göre %5 primli) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %12,7 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir. Net faiz marjında zayıflama. Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 41 baz puan zatıflayarak %5,0 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki gerileme (- %25) marjları olumlu etkilemiş, kredi mevduat makası çeyreksel bazda 92 baz puan zayıflamıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde zayıflama. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %23,2 zayıflamıştır (AKBNK: – %25,6). Yıllık bazda ise %3,3 seviyesinde bir artış gerçekleşmiştir (AKBNK: -%13,4). Banka yönetimi yıllık bazda yüksek tek haneli daralma beklemektedir.

Kaynak: Şeker Yatırım

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.