G7 Ülkeleri Neden Çin’in Yeni Dijital Yuan Planı İçin Endişeli?

dijital yuan
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

G7 ekonomilerinin Maliye Bakanları, 4 Haziran Cuma günü Londra’da 2 günlük toplantıya başladı. Bu, Suudi Arabistan’da Şubat 2020’deki G20 toplantısından sonraki ilk yüz yüze görüşme oldu.

Gündemdeki en önemli şeyler, merkez bankaları tarafından yayınlanan dijital para birimlerinin çalışma kurallarına karar vermek ve Çin’in Dijital Yuan’ı hızlandırmasıyla ilgili artan endişeler oldu. Son birkaç aydır Çin, başkent Pekin’de yapılan son testlerle CBDC’sinin perakende kullanımını agresif bir şekilde test ediyor.

G7, Çin’in Dijital Yuan’ını uluslararası bir düzenleyici çerçeveye getirmeyi umuyor. Ayrıca, Çin hükümetinin küresel işlemler için CBDC’yi kullanırken bile tüm Dijital Yuan işlem verilerini kendine saklayacağına dair artan bir endişe var. Nikkei Asia’nın bildirdiği gibi, bu yalnızca veri gizliliğini ihlal etmekle kalmayacak, aynı zamanda siyasi kazanımlar ve konuşmanın bastırılması için bir araç olarak da kullanılabilir.

Dijital Yuan Ekonomik Bölgesi

Çin’de Dijital Yuan’ın yerel kullanımı dışında, Çin hükümetinin Dijital Yuan’ı Asya ve Avrupa’da Kuşak ve Yol Girişimi’nde (BRI) işlem yapmak için kullanacağına dair güçlü bir inanç var. G7 arasında, bunun potansiyel olarak BRI’ye katılan ülkeler etrafında merkezlenen yeni bir ekonomik bölgeye yol açabileceğine dair güçlü bir endişe var.

Böyle bir ekonomik bölge, ABD Dolarına dayalı mevcut para sistemini de zayıflatabilir. Ayrıca, Dijital Yuan güdümlü bir ekonomik sistem, Batı yaptırımlarının etkisini potansiyel olarak azaltabilir.

Sonuç olarak, G7, CBDC’lerin işleyişini yöneten uluslararası yasalar talep ediyor. Geçen Ekim 2020, G7 maliye bakanları da böyle bir şeffaflığa sahip olunması çağrısında bulundu. En iyi ekonomilerin merkez bankaları da kendi merkez bankası dijital para birimlerini oluşturmaya dahil oluyor.

G7, CBDC için bazı temel ilkeleri zaten belirledi. Bunlardan biri, CBDC’leri kullanarak “bir merkez bankasının parasal veya finansal istikrardan ödün vermemesi gerektiğidir”. Avrupa Merkez Bankası (ECB) son zamanlarda sınır ötesi ödemeler için diğer dijital para birimlerinin kullanımındaki artışla ilgili endişelerini dile getirdi ve bir CBDC’ye sahip olma ihtiyacını vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!