Fransa ve İsviçre Sınır Ötesi CBDC Denemelerini Başlattı

cbdc
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa ve İsviçre merkez bankaları, CBDC için sınır ötesi ticari denemeleri başlatmak için el ele verdi. Her iki merkez bankası da merkez bankası dijital para birimlerini test etmek için UBS Group AG, Credit Suisse Group AG, Accenture Plc ve Natixis SA dahil olmak üzere birçok ticari bankayla ortaklık kurdu.

İşbirliği çabası, Bank for International Settlements’taki inovasyon merkezi altında başlatıldı.

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Benoit Coeure şunları söyledi:

G20, sınır ötesi ödemeleri geliştirmeyi bir öncelik haline getirdi. Bu deney, toptan CBDC’nin sınır ötesi kullanım durumlarında hızı, verimliliği ve şeffaflığı nasıl artırabileceğini keşfederek bu çalışmaya katkıda bulunuyor.

Ticari denemeler, sınır ötesi havale işlevlerini ve bir finansal aracın bir Euro CBDC’ye karşı değişimini test edecek. İsviçre Ulusal Bankası ve Fransa Merkez Bankası, devam eden denemelerin tam teşekküllü CBDC ihracı için bir güvence olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

G-20 Ülkeleri Çin’in İlerlemesine Karşı Hazırlanıyor

Fransa ve İsviçre merkez bankaları tarafından yürütülen mevcut ortak denemeler, Çin dışında herhangi bir ülke tarafından gerçekleştirilen ilk büyük denemelerdir. Daha önce Rusya, CBDC denemelerine 2022’de başlayacağını açıklamıştı.

2014 yılında dijital yuan geliştirmeye başlayan Çin, şu anda CBDC oyununun ön saflarında yer alıyor. Dijital yuanın gelişimi 2019 yılında başladı ve Çin o zamandan beri CBDC’yi toplu ölçekte test ediyor. Denemeler, devlet çalışanları için seyahat yan kuruluşları ile başladı ve şu anda ülkedeki büyük illerde havadan indiriliyor ve test ediliyor.

ABD ve diğer birçok G-20 ülkesi, Çin’in bu alandaki ilerlemesini bir tehdit olarak görüyor ve kalkınma sürecini hızlandırdı.

 

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 39,558.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!