Fransa duyurdu: İlk dijital para testi başarılı

banque de france

Fransa Bankası, devam eden dijital para birimleri testlerinde blockchain tabanlı dijital Euro testini tamamladı. Testte Banque de France, Euro’yu temsil eden dijital menkul kıymetler yaratmak için bankanın blockchain teknolojisini kullandı. Çalışma ayrıca ünlü yatırım bankası Societe General’i de içeriyordu.

Banque de France tarafından yapılan bir açıklamada, “Fransız Merkez Bankası, 14 Mayıs’ta Merkez Bankası dijital para birimi kullanılarak yapılan bir blockchain testini başarıyla tamamladı. Diğer testler önümüzdeki haftalarda yapılacaktır.” dedi.

Banka testlerine önümüzdeki haftalarda devam edecek. Açıklamaya göre, bu testler bankalar arasında dijital Euro göndermeye çalışacak.

“Dijital para üreten ilk ülke olmak istiyoruz”

Aralık 2019’da, Fransız Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Fransa’nın dijital para yayınlayan ilk ülke olmasını istediğini söyledi. Galhau, “Projelerimizi (özel sektör için) 2020’nin ilk çeyreğinin sonuna doğru hızla başlatmayı ve test etmeyi planlıyoruz. Dijital Euro, halk tarafından kullanılan bir para olmaktan ziyade bankalar arasında gönderilen bir değer olacak. ” diye de not düştü.

Galhau, perakende müşterileri için dijital Euro‘nun ayrı ayrı ele alınan ayrı bir proje olduğunu belirtti. Çin ve Marshall Adaları da kendi dijital paralarını veren diğer ülkelerden. Türkiye Merkez Bankası bir süredir dijital paraya geçiş üzerinde çalışıyor ve bu sene deneme amaçlı sahnede yeni dijitalleşmenin izlerini görebiliriz.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.