Finansal Guru Dave Ramsey, Bitcoin Yatırımlarıyla Ne Yapılacağını Öneriyor

fb_share_drdotcom
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişisel finans uzmanı Dave Ramsey, Bitcoin yatırımlarıyla ne yapılacağı konusunda bazı tavsiyeler verdi. Kripto para biriminin “muhteşem” bir gidişata sahip olduğunu kabul ederken, Ramsey parasını daha “kanıtlanmış” yatırımlara yatırmayı tercih ediyor.

Dave Ramsey Hala Bitcoin Hayranı Değil

Ünlü radyo programı sunucusu ve çok satan yazar Dave Ramsey, geçen hafta The Dave Ramsey Show’da Bitcoin hakkında bazı tavsiyelerde bulundu.

Kendini ilan eden kişisel para yönetimi uzmanı Ramsey, kendisini “Amerika’nın para konusunda güvenilen sesi” olarak adlandırıyor. En çok satan yedi kitabın yazarıdır: Financial Peace, More than Enough, The Total Money Makeover, EntreLeadership, Dave Ramsey Complete Guide to Money, The Legacy Journey ve Smart Money Smart Kids. Toplamda 11 milyondan fazla kopya sattılar.

Kentucky, Louisville’den Ray, Bitcoin yatırımı hakkında tavsiye almak için The Dave Ramsey Show’a telefon etti. “2019’un sonlarında, gelirim kabaca üç katına çıktı” hikayesini anlatmaya başladı. “Ve 2020’de, borcumu ödeme konusunda çok agresif davrandım ve bir motosiklet borcunu, tüm kredi kartlarını ve bir ev, bir araba oldu.” Ayrıca geçen yıl BTC satın aldı. “Bitcoin satın aldım ve şimdi kabaca yüz bin dolar değerindeki bu devasa hesaba balonlandı.”

Şöyle ekledi: “Bununla yapmak istediğim şeylerden biri, açıkça arabayı ödemek ama bu evin bedelini ödemek için yeterli değil, bu yüzden sanırım sorum şu, bu değişken varlıkla mı bekliyorum yoksa satıyor muyum ve daha geleneksel bir şeye mi geçmek istiyorsunuz? “2020 boyunca BTC yatırımının %649 arttığını ve” beklentilerin daha da yükselebileceğine “dikkat çekerken, bitcoin’in” şimdi her gün dalgalanan “değişken bir varlık olduğunu” söyledi. Kabul etti: “Bu kadar büyük miktardaki parayı bu değişken varlıkta tutmak konusunda endişeliyim, ancak yine de bu arada ödemek istediğim bir ev için endişelenmek zorundayım.”

Ramsey, Vegas sorunlarınız var dostum. Demek istediğim, kumar makinesine doğru yürüdün, bir çeyreklik koydun ve bir sürü çeyrekliği dışarı attı ve şimdi bunun bir plan olduğunu düşünmek için bu cazibeye sahipsiniz. “Finans uzmanı, yatırımın” öngörülemez olduğunu vurgulayarak, bunun “son derece değişken olan herhangi bir şeyin sorunu” olduğunu ekledi.

Kişisel finans uzmanı, Ray’e 100.000$ değerinde bir bitcoin hesabıyla aynı durumda olsaydı ne yapacağını anlattı:

Yarın hepsini nakde çeviririm. Yine de ilk etapta içinde olmazdım.

Ray, Bitcoin yatırım kararını haklı çıkarmaya çalıştı. “Bekarım. Bu riski göze alabileceğimi hissettim. Diğer tüm öğeler için bir kartopu planım vardı.” dedi.

Ramsey cevap verdi: “Ne yapmak istiyorsan onu yapabilirsin. Ama bana ne yapacağımı soruyorsun. İlk etapta ben olmazdım ve içinde de kalmazdım. Yarın nakde çevirirdim ve parayı bazı sağduyulu şeylere yatırırdım.”

Ayrıca şunları söyledi: “Burada oturuyorsunuz, yatırımla ilgili tüm sorunları bana açıklıyorsunuz. Ne yapman gerektiğini zaten biliyorsun. Sadece başka birinin bunu yüksek sesle söylemesini istiyorsun.” Finans uzmanı şu sonuca vardı:

Müthiş gelirinizi alın ve onu zenginlik oluşturmak için kullanın. Bu, volatil varlıklarla oynamak yerine servet oluşturmak için çok daha kanıtlanmış bir stratejidir.

“Altın satın almak, emtia satın almak, bitcoin satın almak veya para birimleri satın almak, yani çok fazla değişken. Seçenekleri yapabilirsiniz. Piyasada açığa satış yapabilirsiniz. Günlük işlem yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz ve zaman zaman para kazanabileceğiniz her türlü şey var ve çoğu zaman onu kaybediyorsunuz… Bitcoin bu kategoride. Bu yüksek riskli bir oyun.” diye açıkladı Ramsey.

Ayrıca, “Bitcoin’in geçen yıl muhteşem bir performans sergilediğini, ancak bunun yapmanız gereken bir yatırım olduğu anlamına gelmediğini” açıkladı. Benzer şekilde, “Altın orada bir süre muhteşem bir performans sergiledi, ancak bu yapmanız gereken bir yatırım olduğu anlamına gelmez. Bu emtia oyunları ve para oyunları sadece tehlikelidir.” dedi.

Sonuç olarak Ramsey, Ray’e vurgu yaparken, “Yapmak istediğini yap.” dedi:

Bu tür şeylere sıfır para yatırdım. Bunun için çok çalıştım ve gerçekten onu kaybetme arzum yok. Hükümet, ben kaybetmeden yeterince alıyor.

Ramsey uzun zamandır bir Bitcoin şüphecisi. Geçen yılın Aralık ayında, 1.500$’lık bitcoin yatırımını 120.000$’a çeviren başka bir BTC yatırımcısına benzer tavsiyelerde bulundu. O sırada Ramsey, kripto para birimini “komik para” olarak adlandırarak bitcoinlerin nakde çevrilebileceğinden şüpheliydi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,465.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!