Fed Başkanı Powell’a Bitcoin Yanıtı!

Fed Başkanı Powell gibi Bitcoin'i parlayan ifadeler
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ekonomik kriz ve alınan önlemler hakkında açıklamalar yaptı. Powell’ın yorumları, özellikle sosyal medyada kripto paralara duyulan ihtiyacın kanıtı olarak yorumlandı.

Popüler “60 Dakika” programındaki soruları yanıtlayan Powell, Fed’in Mart ayında Dow Jones hisselerinin devasa düşüşüne ve yatırımcıların Amerikan hisse senetlerinden çıkışına tepki olarak para basma taktiği ile ekonomiye nakit pompaladığını söyledi.

Powell’a göre, fiziksel olarak bono üretmenin yanı sıra, Fed dijital olarak da dolar üretebilir. Fed başkanı “Merkez bankası olarak dijital para yaratma fırsatımız var” dedi. Bunu, devlet garantili diğer menkul kıymetler için hazine bonosu ve tahvil satın alarak yapabiliriz. Bu aslında para arzını arttırır. Ayrıca gerçek para basar ve merkez bankaları aracılığıyla dağıtırız.” dedi.

Fed’in salgın sırasında daha fazlasını yapıp yapamayacağı sorulduğunda Powell, “mühimmat uzun vadeli bir atışla sona ermedi” ve bankanın mevcut kredi programlarını ihtiyaç dahilinde genişletebileceğini belirtti.

Powell’ın sözleri Bitcoin’i parıldatıyor

Ancak Twitter’da, birçok kripto para topluluğu üyesi, açıklamalarından sonra Fed başkanını topa tuttu. Podcast’leri ile tanınan Marty Bent, ekonomiyi “boğmak” gibi enflasyona neden olan önlemlerin Bitcoin gibi kripto para birimleriyle çok daha zor olduğunu söyledi.

Marty Bent, “Biz dijital olarak para basıyoruz… Burada ‘Biz’ denilen, Fed sistemindeki FOMC toplantılarında para politikalarındaki değişikliklere oy veren 5 kişi… 330 milyon kişiden 5 kişi… ABD para politikasını değiştirmek için bu yeterli. Bunu Bitcoin ile yapmak çok daha zor. Düşün.” ifadelerini kullandı.

Kripto para savunucusu Nick Chong çok daha açıktı ve “Bu cevap Bitcoin demenin başka bir yoludur.” dedi.

Bitcoin’i altınla karşılaştırdı

Öte yandan Powell, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada altını Bitcoin ile karşılaştırdı. Powell, “Mevcut rezerv para birimleri gibi şeylerin artık modası geçmiş olduğunu düşünüyorum. […] gerçekten yaygın bir benimseme göremedik. Bitcoin iyi bir örnek, hiç kimse ödemeler için kullanmıyor […] altın gibi spekülatif bir değer saklama aracı.” dedi.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!