Çarşamba, Ocak 27, 2021

Facebook Libra , Küresel Para Birimi Dolar Hakkında Düzenleyicileri 2. Kez Düşünmeye Sevk Etti

Küresel çapta söz sahibi ekonomistler, Facebook Libra para birimi üzerinden; dünyanın sabit para birimi haline gelen ABD dolarını yeniden gözden geçirme önerisinde bulundular.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bünyesindeki 23 Ocak tarihli panelde yetkililer ve finans uzmanları, küresel finansman sistemindeki en önemli mekanizmalardan biri olan, dünyanın rezerv para birimi haline gelen ABD doları üzerine tartıştılar.

Facebook Libra
Facebook Libra

Facebook Libra , geleceğin dijital para birimi konusunda insanları uyandırdı

“Doların Hakimiyetine Meydan Okumak (Challenging the Dominance of the Dollar)” olarak adlandırılan panelde; ABD dolarını dünyanın önde gelen ödeme sistemi ve rezerv para birimi yapan faktörlerin yanı sıra dünyadaki ülkelerin dolar bağımlılığının azaltılması konularına odaklandılar.

Panelde Brezilya Ekonomi Bakanı Paulo Guedes ve Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomisti Gita Gopinath da dahil olmak üzere pek çok önemli isim yer aldı. Columbia Üniversitesi Avrupa Enstitüsü müdürü Adam Tooze tarafından düzenlenen panele Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno ve Tsinghua Üniversitesi finans profesörü Zhu Ning de katıldı.

IMF’nin araştırma departmanında da yönetici olan Gopinath, paneli Facebook’un kripto para birimi Libra üzerinden, küresel finans oyuncularının en önemli para birimi haline gelen doların durumunu yeniden düşünmelerini sağlayan yorumlarla açtı.

Brezilya Ekonomi Bakanı, blockchain gibi yeni teknolojilerin, gelecekteki dijital para birimlerinin yolunu açtığını ekleyerek açıklamayı destekledi:

“O zaman yeni teknolojilerimiz, dijitalleşme ve blockchain var. […] Libra kısmı sadece geleceğin dijital para birimi konusunda ufkumuzu genişletiyor.”

ABD doları hala çekici

Gopinath, ABD dolarının hala cazip olmaya devam ettiğini ve ABD dolarını cazip kılan en önemli özelliklerden birinin güven ve istikrar olduğunu vurguladı:

“Doların neden böyle bir baskınlığı var? Elbette olacak çünkü en iyi istikrarı ve güvenliği sağlayan para birimi konumunda. […] Değerinizi dolar cinsinden tutmak tam anlamıyla mantıklı çünkü işler kötüye giderse değer kazanıyor.”

Dijital para birimi girişimleri küresel finansal sistemdeki değişiklikleri tetikliyor

Dünya Ekonomik Forumu iktisatçılarının artık Facebook’un Libra’nın küresel otoriteleri dünyanın rezerv para birimine yaklaşımlarını yeniden düşünmeye ittiği konusunda hemfikirler. Fteknolojileri ve blockchain’i de destekliyorlar.

Bu arada bazı yetkililer,Facebook Libra gibi projelerin ABD doları üzerinde olumsuz etkisi olabileceği konusunda uyardılar. Ağustos 2019’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Libra benzeri dijital para birimlerinin, ABD doları yerine dünyanın rezerv para birimi olarak kullanılabileceğini öne sürdü. Carney, doların dijital para birimiyle değiştirilmesinin, Çin’in renminbi gibi başka bir ulusal para birimi ile değiştirilmesine izin vermekten daha iyi bir seçenek olacağını söyledi.

Libra başlangıçta kripto projesini ABD doları, avro, Japon yeni, İngiliz sterlini ve Singapur doları dahil olmak üzere çeşitli ulusal para birimleri ile desteklemeyi teklif etti. Çin yuanı ise rezerv varlıklar grubundan hariç tutulmuştu.

Libra Nedir Faydası Ne Olacak?

Bu hafta sadece bu yılın değil tarihinin şifrelemesi için en kritik haftalardan biri.  Öncelikle, Facebook’un kripto para birimi Beyazlatma sürümünden kaynaklanıyor. Libra nedir derken ayrıca Bitcoin  10000 $‘a yaklaştı ve bazı analistler Bitcoin [BTC]’ deki gerçek FOMO’nun başlayacağına inanıyor. Libra’nın performansını da göreceğiz gerçi o stabil olacak ama bunun diğer kriptolara yansıyışı ap ayrı bir seviyede olacak.

Bununla birlikte, Facebook’un beyaz bülteninin sürümünün ayrı ayrı sistemi Ripple, XRP ve Bankalar için kötü bir haber olarak gördüğü, sistemi kendi sistemlerinden biriyle değiştirmeyi amaçlandı.  Ancak, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse başka türlü hissediyor:

facebook libra
Facebook Libra

Facebook Libra Nedir ve Swift ile baş edebilir mi

“Bu hafta muhtemelen Ripple’da imzalanan sözleşmelerin en iyi haftası olacak.  Bankalar, eğer Facebook bu alanda bir rakip olacaksa serbest bırakacaklar.  “SWIFT ile rekabet edemezler. “Dedi ve ekledi ” Bu bir eylem çağrısı olur “

Dalgalanma ve MoneyGram bu hafta çok önemli bir stratejik ortaklık kurdu.  Daha önce Ripple ile entegrasyonunu geciktiren birkaç bankanın şimdi aktif olarak Ripple’a ulaştığını belirtti.  Dahası, Western Union ile de muhtemel bir ortaklığa işaret etti.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.82
  THYAO.IS₺12.53
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.32
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19