Perşembe, Şubat 25, 2021

EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – 22.01.2021

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentilerine paralel olarak para politikasında bir değişikliğe gitmedi. ECB Başkanı Lagarde, toplantı kararının açıklanmasının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında 1,85 trilyon euroluk PEPP’nin devam edeceğini aktararak, varlık alımlarının ECB’nin faiz artırmaya başlamasının hemen öncesine kadar süreceğine işaret etti.

Euro Bölgesi’nde büyümeye yönelik risklerin halen daha aşağı yönlü olduğunu vurgulayan Lagarde, son gelen verilerin koronavirüs salgınında ikinci dalga etkisinin daha bariz olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasının ardından EURUSD paritesinin 1,2135 – 1,2175 bandında dalgalandığı takip edildi. Dolar endeksindeki zayıf seyrin de etkisi ile birlikte EURUSD paritesi dünü 1,2170 seviyesinden yükselişle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2172 seviyesinden işlem görüyor. Paritedeki yükseliş eğiliminin sürmesi durumunda yukarıda 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 1,22 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcı bir hareket oluşmaması paritedeki yükselişlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalmasına ve paritenin yeniden 1,21 seviyesi altına doğru düşüşe geçmesine neden olabilir.

Teknik görünüme baktığımızda aşağıda 1,20 seviyesinin önemli bir destek teşkil ettiğini görmekteyiz, zira söz konusu seviye haftalık grafikte Nisan 2020’den bu yana devam eden yükseliş kanalının alt sınırına (kanal desteğine) denk geliyor. Paritenin bu seviye üzerinde tutunması durumunda önümüzdeki dönemde 1,20 – 1,23 banında bir seyir görmeyi bekleyebiliriz.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Ocak ayına ilişkin Öncü PMI verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.60
  THYAO.IS₺13.06
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.24
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.28