Çarşamba, Ocak 27, 2021

EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – 13.01.2021

Dün Fed başkanlarından gelen güvercin açıklamaların da etkisi ile birlikte dolar endeksinin değer kaybettiği görüldü. Dün 90 – 90,62 seviyeleri arasında işlem gören dolar endeksi, yükselişine ara vererek günü 90 seviyesi civarından düşüşle tamamladı.

Son dört günlük aralıksız yükselişinin ardından dünü düşüşle tamamlayan dolar endeksi, EURUSD paritesinin de kayıplarının bir kısmını telafi etmesini sağladı. Dün 1,2137 seviyesine kadar gerilemesinin akşam saatlerinde yönünü yukarı çeviren EURUSD paritesi, üç günlük düşüşün ardından dünü 1,22 seviyesi üzerinde yükselişle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2210 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere EURUSD, Pazartesi günü aşağı yönlü kırmış olduğu yükseliş kanalına yeniden giriş yapma çabası içerisinde. Paritedeki bu hareketin teknik olarak bir Return Move formasyonu olduğunu ifade edebiliriz. Bu çerçevede, teknik göstergelerin de ürettikleri sinyaller doğrultusunda, eski kanal sınırına denk gelen 1,2230 seviyesinin kısa vadeli direnç görevi görebileceği ve paritenin bu seviyeyi aşmakta başarısız olabileceği görüşündeyiz. 1,2230 seviyesinin aşılamaması ve paritenin eski kanal sınırından yönünü aşağı çevirmesi durumunda ise tekrardan 1,22 seviyesi altına doğru bir düşüş hareketi görmeyi bekleriz.

(Return Move – Geri Dönüş hareketi: Yükselen bir trend / kanal kırıldıktan sonra fiyatlar tekrar bu trend / kanal çizgisine doğru atak yaparsa, trend / kanal çizgisi genelde direnç noktası olarak algılanır ve fiyatların yönünü tekrardan aşağı çevirmesi beklenir.)

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Kasım Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Aralık Ayı TÜFE verileri, Fed Bej Kitap Raporu ve bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺11.95
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺20.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.61