Perşembe, Ocak 21, 2021

EUR/USD Paritesi Yorumları / Tacirler Yatırım – 01.12.2020

Dün sabahki bültenimizde, paritenin kısa vadede 1,20 seviyesini test etmesini beklediğimizi ifade etmiştik. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte yükseliş hareketini önemli ölçüde hızlandıran ve geçtiğimiz hafta itibarıyla 1,19 seviyesi üzerine yerleşen EURUSD paritesi, dün beklediğimiz üzere 1,20 seviyesini test ederek son 3 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

EURUSD pairtesi bu sabah saatlerinde 1,1955 seviyesinden işlem görüyor. Dün 1,20 seviyesinin test edilmesinin ardından paritenin bu seviyeden bir dirençle karşılaştığını ve yönünü aşağı çevirerek aşağı yönlü bir düzeltme gerçekleştirdiğini takip ettik. 1,20 seviyesinin yukarı yönlü kıramayan EURUSD paritesi, 1,1925 seviyesine kadar geri çekildi. Bu noktada, teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri de göz önünde bulundurarak, 1,20 seviyesinin kısa vadede direnç görevi görmeye devam edebileceği görüşündeyiz. Dolayısı ile paritenin kısa vadede 1,20 seviyesi altında kalmasını bekliyoruz.

Burada, paritedeki yükselişin devamlılığı ve 1,20 direncinin akıbeti açısından 10 Aralık’taki Avrupa Merkez Bankası toplantısı önemli olacak. Teknik görünüm çerçevesinde EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,1930 seviyesi üzerinde tutunmasını ve 1,1930 – 1,20 bandında hareket etmesini bekliyoruz.

Bugün yurt dışı piyasalarda Kasım ayına ilişkin açıklanacak olan İmalat PMI verileri (nihai – son okuma), Euro Bölgesi Kasım ayı TÜFE verileri ve ABD Kasım Ayı ISM İmalat Endeksi verisi izlenecek. Ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi sunumu ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.72
  THYAO.IS₺13.26
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.66
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19