Pazar, Mart 7, 2021

Etiyopya, Cardano’ya Dayalı Ulusal Kimlik Sistemini Başlattı

Etiyopya Barış Bakanlığı, bir ulusal kimlik sisteminin başlatıldığını duyurdu. Yerel raporlar, sistemin Cardano’nun Atala PRISM’ine dayandığını doğrulamaktadır.

Charles Hoskinson’ın ilk “kuşları” Etiyopya’ya indi. Son günlerde, Cardano mucidi, yaklaşan duyurular için defalarca kuş benzetmesini kullandı ve Etiyopya Barış Bakanlığı’nın dün Facebook üzerinden duyurduğu gibi, ulusal kimlik sistemi ilk “büyük haber” gibi görünüyor.

CNF’nin bildirdiği gibi, IOG’den Afrika Operasyonları Direktörü John O’Connor, iki hafta önce Afrika’da dünyanın en büyük blok zinciri dağıtımını yaptı. O’Connor, IOG’nin Etiyopya’da birkaç milyon kullanıcıyı Cardano blok zincirine getirmeye yönelik bir hükümet sözleşmesinin son aşamalarında olduğunu söyledi. Ayrıca daha önce sızdırılan bir dijital kimlik çözümü olduğuydu.

Facebook gönderisi, Etiyopya’nın resmi dili olan Amharca dilinde olmasına ; bu nedenle bazı dil engelleri taşımasına ve başlangıçta IOG ve Cardano’dan bahsetmemesine rağmen artık haberin onayı gibi görünüyor.

Cardano’nun Atala PRISM’i temel teknolojidir

Barış Bakanlığı’na göre, ilk pilot test bu hafta “Bir Adam Birdir” sloganıyla başarıyla tamamlandı. Sistem, temel kişisel bilgileri (tam ad, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk ve mevcut adres) ve biyometrik verileri (fotoğraf, parmak izleri ve gözbebekleri) depolar. Duyuru, “Bu sistem, bir kişinin kimliğini yalnızca bir kartla değil, dijital teknoloji yardımıyla biyometrik bir sistemle de doğrulamak için kullanılabilir” deniyor.

Bakanlık ayrıca, “çeşitli hizmet sağlayıcıların, müşterilerine güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmek için sistemlerini bu temel sistemle entegre edeceklerini açıkladı. Sistemi ulusal düzeyde uygulamak için gereken kaynakları daha fazla harekete geçirmek için paydaşlarla istişareler devam etmektedir. ”

Görünüşe göre Afrika ülkesi vatandaşlarının kayıt olmak için yalnızca akıllı telefon aracılığıyla fotoğraf çekmeleri ve gerekli verileri cihazlarına girmeleri gerekiyor. Etiyopya hükümeti, bir teşvik olarak kayıt için mali bir ödül teklif ediyor. Bir yorumcu şunları söyledi:

Özerk kimlik hükümet tarafından verilmez. Daha ziyade bir kendine verilir. Cep telefonunuzu kullanarak (telefonunuzun kamerasıyla çekilmiş fotoğrafınız ile) kayıt olduktan sonra sisteme girmiş olursunuz ve geriye kalan tek şey devlet kurumlarının iddialarınızı onaylamasıdır.

Ancak bu sertifika süreci vatandaşlara ertelenebilir. Yani yurttaşların kebeleleri, Idirleri, kiliseleri, dostlukları ve aileleri aracılığıyla birbirlerini tasdik etmeleri içindir. Vatandaş sertifikasyon sürecini teşvik ederek (yani, her doğru doğrulama için küçük bir miktar ödeyerek ve yanıltma girişimlerini cezalandırarak) kameralı bir cep telefonu olan herkes, cep telefonu olmayan diğer kişileri işe alarak para kazanabilir.

Facebook gönderisinin altındaki yerel haberlerle ilgili çok sayıda yorumun da doğruladığı gibi, temelde yatan sistem Cardano tabanlı Atala PRISM yazılımıdır. IOG teknolojisi, kişilerin kişisel verilerine sahip olmalarına ve kuruluşlarla sorunsuz, özel ve güvenli bir şekilde etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir kimlik çözümüdür.

Ancak, IOG ve CEO Charles Hoskinson’ın onayı hala beklemede.

Cardano (ADA) fiyatı an itibariyle$ 1.13dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22