Salı, Ocak 19, 2021

Ethereum’un yeni ATH’sine tırmanmasını engelleyen nedir?

10 Ocak 2021’de fiyat listelerinde 1.339 $ ‘a dokunmak için 1.300 $ işaretini geçtikten sonra Ethereum düştü. Bununla birlikte, ETH o zamandan beri toparlanırken, söz konusu toparlanma beklenenden daha yavaş oldu ve Bitcoin’in fiyatlarındaki en son düzeltme muhtemelen gecikmenin bir nedeni oldu. Aslında, Ethereum’un Bitcoin ile ilişkisi her zaman daha çok iki ucu keskin bir kılıç olmuştur. Geçmişte Ethereum’un korelasyonu 0,50’ye düşerken, korelasyondaki en son düşüş yaklaşık %22 değerindeydi.

Baskı zamanı itibariyle, Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonu 0,69’da kaldı. Ethereum’un kendi rallisine rağmen Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe söz konusu korelasyon geçen hafta düştü. Aynı zamanda Ethereum Ağı üzerindeki işlem sayısı da istikrarlı bir şekilde arttı. Artış, daha önce belirtildiği kadar önemli olmasa da, perakende tüccarlar üzerindeki satış baskısının korunmasına yardımcı oldu. Bu, yeni bir ATH’ye ulaşmak ve 1.100 doları geçmek için kritikti.

Ethereum neden ATH yolunda büyük bir dirençle karşı karşıya?

Bakiyesi 1000’in üzerinde olan adreslerin ETH sayısı || Kaynak: Glassnode

Ethereum’un balinaları geçen hafta daha fazla satın alırken görüldü, ancak bunun aksine, 1000 ETH dengesine sahip Ethereum adreslerinin sayısı düştü. Basamaklı satış emirleri henüz tespit edilmemiş olsa da, Ethereum piyasası için olaylı iki haftalık dönemin sonuna yaklaştıkça satış baskısı artabilir.

Verilere göre yüzdelikler

Glassnode Metrics’ten alınan verilere göre, son 2 günde 1000 veya daha fazla ETH bakiyesi olan adreslerin sayısı düşerken, fiyattaki günlük değişim -%2,17 idi.

Ethereum neden ATH yolunda büyük bir dirençle karşı karşıya?

ETH vadeli işlemleri toplam günlük hacimler || Kaynak: Skew

Dahası, Ethereum rezervleri geçtiğimiz iki hafta içinde düştüğü için, fiyatı etrafında bir yükseliş anlatısı oluşuyordu. Bununla birlikte, borsalardaki rezervler, fiyattaki düşüşle birlikte düşmeye devam etti. Bu, borsalardaki tüccar duyarlılığında bir değişikliğe işaret ediyor.

Vadeli İşlemlerde toplam günlük hacim, önceki aya göre yüksek ve bunun ışığında, Ethereum’un anlatısı değişmek üzere olabilir. Vadeli İşlemler OI ve türev borsalarındaki ticaret hacmine dayalı olarak Ethereum’dan bir geri dönüş rallisi beklenebilir. Spot borsalardaki duyarlılık, türev borsalarındaki duyarlılıkla doğrudan çelişirken, 1.100 $’ı aşmak, yukarıda belirtilen fiyat akışını eski haline getirebilir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.76
  THYAO.IS₺13.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.44