Cuma, Şubat 26, 2021

Ethereum’un madencilik zorluğu; hashrate tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Ethereum’un fiyatı birkaç gün önce önemli olan 1400 $ seviyesini geçtikten kısa bir süre sonra, grafiklerin altına düştü. Bununla birlikte, fiyat düzeltmelerinin ölçeğine rağmen, kripto para birimi, baskı anında 1.255 $ ‘lık işlem fiyatı ile ATH’sine yakın işlem yapmaya devam ediyordu.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Ethereum’un temel ölçütlerinden ikisi tüm zamanların en yüksek değerlerini kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi, ağ zorluğunu gördü ve hash oranı yeni seviyelere ulaştı.

Kaynak: Glassnode

Ethereum ağının madencilik zorluğu, Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, şu anda 4410T’ye ulaşarak bir süredir istikrarlı bir şekilde artıyor. Aslında, artış hızı 5 Ocak 2020’den bu yana daha da ivme kazandı.

2017 Boğası ile benzer durum Yaşanıyor

İlginç bir şekilde, 2021 başladığında, kripto para, en son 2017-18 boğa koşusu sırasında görülen seviyeleri geçmeyi başardı. Bunun Ethereum için çok önemi var ve ağın zorluğunun artmasıyla birlikte madeni paranın hash oranının da artması, ağın sağlamlığı ve Ethereum’un önümüzdeki aylarda fiyat hareketi için olumlu bir işaret.

 

Kaynak: Etherscan

Etherscan’a göre, kripto paranın ortalama hash oranı, ağ zorluğuna benzer şekilde, son zamanlarda 338,213,5899 GH / s’lik yeni bir yüksek seviyeye ulaştı ve aynı tutuş, grafiklerde önemli bir düşüş olmadan devam etti. Ethereum’un son birkaç ayda geçirdiği büyük değişikliklere rağmen bu iki ölçümün çok iyi performans göstermesi, coin’e yatırım yapan yatırımcılar için olumlu bir işaret.

Hepsi bu da değil. ETH 2.0’ın çok gecikmiş lansmanına rağmen, madeni paranın ağ verilerine göre, ETH 2.0 depozito sözleşmesinde yaklaşık 2,79 milyon ETH hissesi bulunuyordu.

Bitcoin için değerlemede 10 bin dolarlık bir düşüşe rağmen, ATH’ye kıyasla Ethereum’un fiyat seviyesini 1000 doların üzerinde tutması, bu güçlü ağ temellerinin grafiklerde madeni paranın fiyatını desteklediğini gösteriyor.

Bu iki ölçümdeki artış, daha fazla insanın Ethereum madenciliği yapmaya istekli olduğunu gösteriyor ve durumun böyle olmasının temel nedenlerinden biri, madencilik ETH’nin hala karlı bir girişim olarak kalması gerçeğidir. Bir dereceye kadar, Ethereum’un madencilik zorluğundaki ve hash oranındaki artışın arkasındaki temel nedenin madenci gelirini artırmak olduğu iddia edilebilir.

BitInfoCharts tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum madencileri oldukça karlı kalmaya devam ediyor. Veriler, Ekim 2020’den bu yana madenci karlılığının yükselişte olduğunu gösteriyor. Basın zamanında, Ethereum’un madencilik karlılığı 0.085 civarındaydı ve son birkaç ayda 0.0225 gibi düşük bir noktadan istikrarlı bir şekilde arttı.

Kaynak: BitInfoCharts

Ethereum’un madeni parayı elinde tutan madencilerin desteğiyle birleşen güçlü ağ temelleri, madalyonun mevcut konumunu korumasının muhtemel olduğunu gösteriyor. Ethereum, Bitcoin ve fiyat hareketiyle yüksek bir korelasyona sahip olmaya devam ederken, kısa vadede Ethereum için büyük bir düzeltme kartlarda olmayabilir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98