Ethereum, Bitcoin’den Çok Daha Hızlı Benimsendi! Peki Bu Ne Demek?

ethereum etc

Verilere göre, Ethereum (ETH) beş yıllık tarihi boyunca Bitcoin’den (BTC) çok daha hızlı kabul edildi.

Akıllı sözleşme söz konusu olduğunda akla gelen ilk blockchain altyapısından biri olan Ethereum, Bitcoin’i büyüme hızında geride bıraktı.

Resim 1

Hem Bitcoin hem de Ethereum toplam adres numaralarının karşılaştırılması. Kaynak: Glassnode, Etherscan.

Her iki büyük blockchain ağında ilk beş yıl içinde oluşturulan toplam adres sayısına baktığımızda, Ethereum’da hızlı bir artış dikkat çekiyor. Adreslerin sayısı benimsenmenin önemli bir göstergesi olarak görülse de, iki ağın farklı muhasebe sistemleri verilerin doğruluğunu etkiler.

Resim 2

Beş yıllık geçmişe sahip Ethereum ve Bitcoin’in toplam adres sayısı. Kaynak: Glassnode, Etherscan.

İlk 600 günlük büyüme oranı her iki ağ için de benzerdir. 2017’nin ortalarında, Ethereum’un eğrisi önemli ölçüde yükseliyor. En basit açıklama ICO patlamasıdır. Binlerce ERC20 jetonunun oluşturulması, dağıtılması ve ticareti Ethereum adres oluşturma oranında artışa neden oldu.

Ethereum’un en başından beri sahip olduğu bir diğer avantaj, Bitcoin ve diğer önde gelen kripto para birimlerinden sonra ortaya çıkmasıydı. Ancak, Bitcoin dünyanın ilk merkezi olmayan elektronik para birimiydi. Doğal olarak, BTC’nin kabulü yavaş ve kademelidir. Eğrinin eğimi hiçbir zaman ICO patlamasına benzer bir artış göstermedi.

Önümüzdeki beş yılın sonunda yapılacak karşılaştırmada da benzer sonuçlar elde edilebilir.

CoinOtag’ı TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.