Perşembe, Mart 4, 2021

Eski İngiltere Siber İstihbarat Yetkilisi, Bitcoin Fidye Yazılımı Ödemelerini Durdurmak İçin Yasa Değişikliğini Zorladı

Eski bir İngiliz siber güvenlik şefi, fidye yazılımı olaylarının “kontrolden çıkmaya” yakın olduğuna dair endişelerini dile getirdi. Ciaran Martin, insanların siber suçlulara Bitcoin ödemesini önlemek için yasalar çağrısında bulundu.

Eski Resmi İddialar Siber Suçluların Çoğunun Rusya’da Bulunduğunu gösteriyor

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) başkanı Martin, The Guardian ile yaptığı röportajda, sigorta firmalarının fidye yazılımı olaylarında dolaylı olarak organize suçları finanse ettiğine dikkat çekti.

Martin, şirketlerin fidye yazılımı saldırılarından doğan sigorta taleplerinin suç çemberini sürdürmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Ayrıca eski siber güvenlik yetkilisi, salgın sırasında ulusal sağlık sistemlerinin bu tür saldırılarla vurulabileceğini belirtiyor:

“Bunu kaçınılabilir olarak görüyorum. Şu anda, şirketlerin her şeyin ortadan kalkmasını sağlamak için fidye ödemeye teşvikleri var … Sigorta yasasını değiştirmeye ve bu ödemeleri yasaklamaya ciddiyetle bakmalısınız, ya da en azından sektörle büyük bir istişarede bulunmalısınız.”

Eski NCSC yetkilisi, sorunun, şirketlerin fidye ödemesini engelleyen yasal engellerin bulunmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Guardian, tehdit aktörlerinin çoğunun Rusya’dan ve diğer bazı eski Sovyet devletlerinden geldiğini söylediğini aktarıyor. Martin, “İnsanlar suçlulara bitcoin ödüyor ve nakit geri talep ediyor” diye ekledi.

Siber Çetelere Fidye Ödemeleri İngiliz Yasalarına Göre Yasaklanmıyor

İngiliz yasaları teröristlere fidye ödenmesini kesinlikle yasaklasa da, kural siber suçluları kapsamaz. Rapor şu açıklamayı veriyor:

Britanya’nın gasp yasaları teröristlere fidye ödenmesini yasaklıyor ve büyük ölçüde adam kaçırma tehdidine cevaben oluşturuldu. Ancak siber saldırılar terör grupları tarafından gerçekleştirilmez ve bu nedenle fidye taleplerinin ödenmesinde bir engel yoktur – ve herhangi bir kişisel veri dahil edilmemişse bir sigorta talebinde bulunmak mümkündür.

paylaşılan bir rapora göre, kötü amaçlı yazılım laboratuvarı Emsisoft, 2020’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fidye yazılımı olayları sırasında “siber suçlular için bir afiş yılı” olduğunu söyledi.

Ayrıca, blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kripto para birimi ile ilgili suçların önemli ölçüde düştüğünü buldu. Tüm kripto faaliyetlerinin cezai payı 2020’de sadece %0,34’e düştü.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,468.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.62
  THYAO.IS₺15.10
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.86
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.17