Erişilemeyen Hesaplarda Milyarlarca Dolarlık Bitcoin Olduğu Ortaya Çıktı!

Bitcoin (BTC) 2
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin piyasada olduğu sürece hacklenememiş ve hiç bir saldırıya uğramamış bir yatırım aracıdır. Her ne kadar BTC alımlarına aracılık eden borsalar hacklenebilir ve buradaki kripto paralar çalınabilir olsa da aslında bu güvenlik açığının Bitcoin ile bir ilgisi yoktur. Bu sebeple Bitcoin cüzdanlarına ulaşmak imkansızdır.

Milyarlarca dolarlık Bitcoin.

Toplamda 21 milyon adet olacak olan Bitcoin arzının an itibarı ile 18,5 milyondan fazlası üretilmiş durumdadır. Ancak bu durum, piyasada 18,5 milyon adet BTC olduğu anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalara göre toplam BTC arzının yüzde 25’inin kayıp olduğu iddia ediliyor. Bu da yaklaşık olarak 170 milyar dolara tekabül ediyor.

Bu durumda, arzı toplamda 21 milyon ile sınırlı olduğu için cazip halde olan ve bu sınırlı arz sebebiyle son dönemde birçok kurumsal yatırımcının dikkatini çekmiş olan BTC’nin, aslında arz miktarı 21 milyon adetten çok daha az denilebilir.

Birçok kişi anahtarlarını unuttuğu için Bitcoin servetlerine erişememekte.

Zamanında Bitcoin alıp cüzdan şifrelerini unutan veya cüzdan sahibi öldüğü için artık ulaşılmaz ve ulaşılması imkansız olan yaklaşık 5 milyon adet BTC olduğu tahmin ediliyor. Birçok uzmana göre bu oran çok daha fazla olabilir ve aslında toplam arz 10 milyon adet bile olabilir. Kayıp dijital anahtarların bulunmasına yardımcı olan Wallet Recovery Services gün içinde kendisine 70 cüzdan kurtarma talebi geldiğini bildiriyor.

Şifrelerine erişim sağlayamayan Bitcoin sahiplerinin çoğunluğu  kripto parayı on sene önceki ilk günlerinden beri tutuyor fakat hiçbiri değerleneceğini öngörememiştir.

Cüzdanlarına erişim sağlayamayan Bitcoin sahiplerine dijital para teknolojisini itibari paradan ayıran geleceğin para birimine sahip olma fırsatını yakalamasının yanı sıra aynı zamanda da en riskli olan değişik özelliklerinin acı bir anımsatıcısı niteliğinde bir ders olmuştur.

BTC’lerinizi kurtarabilmeniz mümkün mü?

Geleneksel banka hesapları ve online cüzdanlarda, bankaların müşterilerine hesap şifrelerini tekrar verme ya da sıfırlama gibi bir şansı bulunuyor. Fakat Bitcoin için şifre verebilecek veya tutabilecek bir şirket yok…

Bildiğiniz gibi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, Bitcoin fikrinin temelinde dünyanın dört bir yanındaki kişilerin dijital bir banka hesabı açmasına olanak sağlamak ve parayı herhangi bir hükümetin engelleyemeyeceği veya düzenleyemeyeceği biçimde tutmak olduğunu dile getirmiştir.

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!