Enflasyon Nedir? Kripto Varlıklarda Enflasyon

enflasyon
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon

Enflasyon, bir para biriminin alım gücündeki azalma olarak tanımlanabilir. Bir ekonomide, mal ve hizmetlerin fiyatındaki devamlı artıştır. Ekonomideki neredeyse tüm maddelerin fiyatının yükseldiğini ifade eder. Bunun yanı sıra enflasyon, uzun vadeli bir olgudur. Fiyatlardaki artış devamlı olmalı ve yalnızca dönemsel olarak ortaya çıkmamalıdır.

Dolanımda bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreç.

Ekonomistler enflasyon rakamlarını yorumladı: Enflasyon düştü, pahalılık sürüyor

Kontrol altında tutulamayan bir enflasyon ekonomiye zarar verebilir, bu nedenle hükümetler enflasyonun etkilerini sınırlandırmak için proaktif bir yaklaşım sergiler. Bunun için para arzında oynamalar yapmanın yanı sıra para ve maliye politikalarını da değiştirebilirler.
Merkez Bankaları (Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi gibi), dolaşımdaki miktarı artırarak ya da azaltarak itibari para arzını değiştirme gücüne sahiptir.

Kripto varlıklarda enflasyon

Reuters'dan kripto yasağı yorumu: Türkiye'de enflasyona karşı sığınak gibi görülüyor

Günümüzde sıkça konuşulan kripto piyasasının hızlı ve yüksek oranda kâr getirerek artmasıyla beraber fiyat artışları nedeniyle akıllara enflasyon olup olmayacağı sorusu geliyor. Peki bu durumu kestirmemiz mümkün mü? Elbette mümkün fakat bir çok farklı değişkene sahip olmasından mütevellit kafaları karıştırdığı gibi piyasayı da allak bullak edebiliyor. Gündemi baz alarak piyasayı etkileyen değişkenlerin üzerinde durmak gerekirse; pastanın büyük diliminin kimde ya da kimlerde olduğu, büyük kitlelere ulaşılabilecek bir mecradan manipüle edilip edilemediği başlıca sebepleriyle beraber bir çok değişken sayılabilir.
O nedenle kripto piyasalarındaki yatırımcılara ve yatırım yapmayı düşünen kişilerin piyasa ve gündem takibini iyi yapmaları gerekmektedir. Yatırımlarının ayrıntılı   analizleri ile beraber gelecek kriz senaryolarına hazırlıklı olmaları tavsiye edilir.
Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!