Emlak Konut GYO Hisse Yorumu ve Önerisi / Halk Yatırım – (19.08.2020)

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

EKGYO 2Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı: 1,94 TL
Hedef Fiyat: 2,24 TL
Getiri Potansiyeli: %15

 Beklentilerin altında net kar. Emlak Konut GYO, yılın ikinci çeyreğinde hem ortalama piyasa beklentisi olan 332 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 392 mn TL’nin oldukça altında yıllık bazda %58,7 azalışla 127,4 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen ciro ve oeprasyonel kar nedeniyle net kar da beklentimizin altında kaldı. Beklentilerin altında gelen sonuçların hisse performansına yansımasının negatif olmasını bekliyoruz.

 Beklentimizin altında gerçekleşen teslimat ve peşinat tutarlarının bu çeyreğe kısmen yansıması dolayısıyla zayıf ciro performansı kaydedildi. Şirketin 2Ç20’de net satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi olan 1.608 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 1.614 mn TL’nin altında yıllık bazda %65,4 düşüşle 667,4 mn TL seviyesinde gerçekleşti. İkinci çeyrekte satış gelirlerinin kırılımına baktığımızda, gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların satışlarından 308 mn TL, arsa satışlarından 122 mn TL, konut ve ticari ünite satış gelirlerinden ise 223,3 mn TL gelir kaydedildi. Maliyetler 2Ç20’de yıllık bazda %69,8 azalışla 449,7 mn TL seviyesinde gerçekleşirken; gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların maliyetleri 108,2 mn TL, satılan arsa maliyetleri 97,4 mn TL, satılan konut ve ticari ünite maliyetleri ise 244,1 mn TL’lik kısmını oluşturdu. Yılın ikinci çeyreğinde faaliyet gideri de yıllık bazda %9,7 puan artarak 75,7 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı ise yıllık bazda 7,8 puan artarak geçen yıl ikinci çeyrekteki %3,6 seviyesinden %11,3 seviyesine yükseldi.

 Operasyonel kar beklentilerin altında. Gelir paylaşımı projelerindeki geçici kabuller ve Emlak Konut’un Haziran’da başlattığı konut kampanyasının desteği ile bu çeyreğe yansımasını beklediğimiz peşinat tutarlarının beklentimizin altında gerçekleşmesi nedeniyle operasyonel kar beklentilerin altında kaldı. Geçen yıl ikinci çeyrekte 375,7 mn TL FAVÖK kaydeden şirket, 2Ç20’de 142,9 mn TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK, hem piyasa ortalama beklentisi olan 400 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 494 mn TL’nin altında kaldı. Şirketin ilk çeyrek sonu itibariyle 4,1 mlr TL seviyesinde olan net borcu ise ikinci çeyrek itibariyle 3,7 mlr TL’ye gerileme kaydetti.

 EKGYO için önerimizi TUT’a çekiyoruz. Emlak Konut’un Haziran ayında başlattığı kampanyanın desteği ile söz konusu çeyreğe yansımasını beklediğimiz peşinat tutarlarının bu döneme sınırlı oranda yansımış olması nedeniyle sonuçlar beklentimizin altında gerçekleşti. Kampanya’nın olumlu etkisinin üçüncü çeyrek finansallara yansımasını beklemekle berebar, tahminlerimizde hafif aşağı yönlü revizyona gitmeyi uygun görüyoruz. Konut kredilerinin yükseltmesinin akabinde Emlak Konut GYO’nun da satışa konu projelerinde konut kredi faiz oranlarında güncellemeye gitmesini bu beklentimizin ana gerekçesi olarak görüyoruz. Ayrıca, Temmuz ayı konut verilerinde yılın en yüksek rakamının görülerek zirve yapıldığını düşünüyor, önümüzdeki dönemde konut verilerinin artış hızında da normalleşme bekliyoruz. Bu gelişmeler ışığında, 2020 yılı ciro tahminimizi 5,4 mlr TL’den 5,1 mlr TL’ye, FAVÖK tahminimizi ise 1.568 mn TL’den 1.214 mn TL’ye revize ederken, 2021 için ciro tahminimizi 5,7 mlr TL’den 5,2 mlr TL’ye, FAVÖK tahminimizi ise 1.672 mn TL’den 1.318 mn TL’ye revize ediyoruz. Bu doğrultu da, Emlak Konut GYO için 12-aylık hedef fiyatımızı 2,36 TL’den 2,24 TL’ye revize ediyor, ‘AL’ tavsiyemizi ise TUT’a çekiyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için değerli, yorum bırakmayı unutmayın!x
()
x