Elektrik Fiyatı 2019 Yayınlandı! Spot Piyasa

elektrik-yardimi-ne-zaman-basliyor-sDog_cover
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrik Fiyatı 2019 – Spot piyasada, yarın için 1 megavatsaat elektriğin fiyatı; en yüksek 321 Türk lirası 15 kuruş, en düşük 300 lira 77 kuruş olarak belirlendi.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ verilerine göre, spot elektrik piyasasında, işlem hacmi düne göre %1,08 artarak 164.173.228 Türk lirası oldu.

elektrik fiyatı 2019
Elektrik Fiyatı 2019 Yayınlandı! Spot Piyasa

Gün öncesi piyasada yarın için bir megavatsaat elektriğin fiyatı en yüksek saat 14.00’te 321 lira 15 kuruş. En düşük olarak da saat 06.00’da 300 Türk lirası 77 kuruş olarak tespit edildi.

Elektrik Fiyatı 2019 Yayınlandı! Spot Piyasa

Gün öncesi piyasada bir megavatsaat elektriğin aritmetik ortalama fiyatı 311 lira 80 kuruş; ağırlıklı ortalama fiyatı ise 312 Türk lirası 63 kuruş oldu.

Spot piyasada bir megavatsaat elektrik; gün içerisinde en yüksek 321 lira 29 kuruştan, en düşük 250 Türk lirası seviyesinden işlem gördü.

Elektrik Tarihi

Elektriğin var oluşu ile ilgili insanlar en ufak bir bilgi sahibi değilken bile, Elektrikli yılan balığının şok etkisinin farkındalardı. Antik Mısır’da MÖ 2750 de yazılmış bir yazı bu balığı Nil’in fırtınası olarak tanımlamıştır. Bu balık aynı zamanda diğer balıkların koruyucusu olarak görülüyordu. Elektrik balığıyla ilgili yine Romalı ve Arap bilimciler ve fizikçiler tarafından Antik Yunanistan’da bahsedilmiştir. Pek çok antik yazar, Pliny the Elder ve Scribonius Largus gibi, kedi balığından ve torpidodan gelen elektrik şokunun hissizleştirdiğini onaylamıştır. Bu şoklar, iletken objelerde yayılabilirler. Muhtemelen ışığın kimliği ve elektrikle ilgili doğruya en yakın ve en eski yaklaşım, Araplardan gelmiştir. On beşinci yüzyıldan önce Araplar tarafından ray (ışın) olarak adlandırılmıştır.

Antik kültürlerden Akdeniz taraflarında olanlar belli başlı nesneleri biliyorlardı. Örneğin kehribar parçaları kedinin tüylerine sürüldüğünde, kuş tüyü gibi objeleri çekebiliyordu. MÖ 600 civarlarında Thales of Miletus, durağan elektrikle alakalı bir dizi gözlem yaptı. Magnet gibi maddelerin aksine kehribarın oluşturduğu sürtünmeden dolayı olduğunu düşünüyordu. Thales bu çekimin manyetizmadan olduğunu düşünürken yanılıyordu, ancak daha sonraları bilim Manyetizm ve elektrik arasında bir bağlantı kanıtlayacaktı. Tartışmaya açık bir teoriye göre, Parthianlar elektro taban hakkında bir bilgi sahibi olabilirlerdi.1836’da pilin keşfine bağlı olarak, galvanik hücreler ve onun doğadaki bilinmez etkisi buna olanak sağlıyordu.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!