El Salvador’da Tarih Yazıldı! | Bitcoin’i (BTC) Kabul Etmek Zorunlu!

El Salvador Devlet Başkanı'nın Bitcoin'i ulusal para birimi haline getirmek için parlamentoya sunduğu yasa tasarısı, parlamentonun büyük çoğunluğunun onayı ile kabul edildi.

el salvador
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nayib Bukele, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi olması için kongreye yasa tasarısı sunacağını açıklamıştı. El Salvador Devlet Başkanı’nın Bitcoin’i ulusal para birimi haline getirmek için parlamentoya sunduğu yasa tasarısı, parlamentonun büyük çoğunluğunun onayı ile kabul edildi.

Başkan Nayib Bukele, dün gece Twitter Spaces tartışmasında yasayı hemen imzalayacağını duyurdu.

“Hemen hayata geçirilecek” diyen Bukele, hükümetin altyapı oluşturulması için 90 gün süre tanıyacağını kaydetti.

El Salvador kongresinde yasanın onaylandığını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla açıklayan Bukele, 84 oydan 62’sinin olumlu olduğunu söyledi.

Bukele, Bitcoin’i kabul etmenin tüm işletmeler için zorunlu olacağını açıkladı.

Yasaya göre kabul etmek zorundalar. Meksika’ya giderseniz peso kabul ediyorlar.

Başkan, “El Salvador’da Bitcoin, tıpkı ABD doları gibi ulusal para birimi olacak” dedi.

Bukele Perşembe günü Uluslararası Para Fonu ile görüşeceğini açıkladı. El Salvador hükümeti de resmi bir Bitcoin cüzdanı başlatacak (ancak zorunlu değil). Hükümet, satıcı risklerini üstlenmek için kalkınma bankasındaki bir güven fonunda 150 milyon dolarlık Bitcoin tutmayı planlıyor.

El Salvador’da 3 BTC’ye yatırım yapanlara da kalıcı oturma izni verilecek. Ülkenin rezervlerine Bitcoin koyup koymayacağı sorulan devlet başkanı, henüz böyle bir planın olmadığını açıkladı:

Bu süreç çok hızlı ilerlediği için henüz bilmiyorum. Yakın gelecekte rezervlerimize Bitcoin ekleme ihtimalimiz var.

Bu haberle birlikte Bitcoin fiyatı da küçük bir yükselme yaşayarak 31.000 dolar seviyelerinden yaklaşık yüzde 10 artış yaşadı. Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 40,038.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!