Diğer

  El Salvador, Bitcoin Yerine Ethereum Almış Olsaydı Ne Olurdu?

  • Orta Amerika’da bulunan bir cumhuriyet olan El Salvador, 2021 yılında resmi olarak Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak ilk benimseyen ülke olarak tarihe geçti.
  • Nayib Bukele’nin kendi açıklamaları dışında, ülkenin hiçbir zaman tek bir Bitcoin satın aldığına dair kanıt bulunmamaktadır ancak bu rapor için bütün sözlerinin doğru olduğunu varsayıyoruz.
  • 17 Kasım 2022’de El Salvador Cumhurbaşkanı, 18 Kasım’dan itibaren her gün 1 BTC alacağını açıkladı.

  Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, ya sadece Ethereum satın alsaydı? O zaman sonuçlar nasıl değişirdi?

  El Salvador’un Bitcoin Tutkusu

  el-salvador-bitcoin

  Orta Amerika’da bulunan bir cumhuriyet olan El Salvador, 2021 yılında resmi olarak Bitcoin’i (BTC) yasal bir ödeme aracı olarak ilk benimseyen ülke olarak tarihe geçti. Aynı yılın 6 Eylül’ünde, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Salvadoran hazine tarafından ortalama 46.811,00 dolar fiyatla toplam 400 BTC alındığını duyurdu. Bundan sonra, farklı günlerde yapılan dokuz yeni alım duyurusu yapıldı.

  Nayib Bukele’nin kendi açıklamaları dışında, ülkenin hiçbir zaman tek bir Bitcoin satın aldığına dair kanıt bulunmamaktadır ancak bu rapor için bütün sözlerinin doğru ve kesin olduğunu varsayıyoruz.

  Toplam 2.381 BTC için yaklaşık 103,23 milyon dolarlık bir yatırımla (ortalama 43.357,14 dolar/btc fiyatından), ülkenin cüzdanı şu anda 29.400 dolar olan Bitcoin’in spot fiyatı göz önüne alındığında yaklaşık 33 milyon dolar (-32%) düşmüş durumda.

  Peki El Salvador Ethereum satın almış olsaydı ne olurdu?

  COINOTAG ekibinin topladığı verilere göre – sadece 6 Eylül 2021’den 30 Haziran 2022’ye kadar yapılan alımları dikkate alarak – Nayib Bukele, BTC ile ETH arasında BTC ile daha az kötü bir yatırım kararı verdi.

  El Salvador, aynı miktarda Amerikan Doları kullanarak Ethereum satın almış olsaydı, Bukele’nin Bitcoin alımlarını duyurduğu aynı günlerde, tarihsel fiyat verilerine göre, ülke şu anki kayıplardan 15 milyon dolar daha fazla kaybetmiş olurdu.

  Bu yatırımlar şu anda 30.053,12 ETH tutan ve %46,14 kayıpla değerlenmiş yaklaşık 55,60 milyon dolar değerinde olurdu.

  el-salvador-ethereum

  Eğer El Salvador, 1 Temmuz 2022’de tüm bu Ethereum’u stake’lere koysaydı ve yıllık ortalama %3,29 getiri sağlasaydı, ülkenin hazine birimi şu ana kadar yaklaşık 1,83 milyon dolar kazanırdı, bu da yalnızca Bitcoin tutmak kadar iyi olmazdı.

  El Salvador’un Bitcoin günlük alımları

  17 Kasım 2022’de El Salvador Cumhurbaşkanı, 18 Kasım’dan itibaren her gün 1 BTC alacağını açıkladı. O zamandan beri, halka açıklanmış herhangi bir güncelleme yapılmadı, bu da sözü hala geçerli kılıyor.

  COINOTAG ayrıca tarihsel fiyat verilerini kullanarak (A) Nayib Bukele’nin 18 Kasım 2022’den itibaren her gün 1 BTC alımı sözünü tutması durumunda ve (B) El Salvador’un aynı miktarı USD cinsinden günlük ETH alımları yapması durumunda olası sonucun simulasyonunu topladı.

  Toplamda 267 Bitcoin alımı olmuş olurdu ve ortalama 24.692,13 dolarlık bir fiyatla, sadece bu 267 günde yaklaşık 7,85 milyon dolarlık bir pozisyon olurdu ve sadece bu 267 günde yaklaşık 1,25 milyon dolar (+19,07%) kâr edilirdi. Bu, El Salvador’un toplam kayıplarını yaklaşık 31,85 milyon dolar olarak azaltırdı.

  el-salvador-bitcoin

  Ethereum alımları için günlük performans da Bitcoin’den daha kötü olurdu. Yaklaşık 7,27 milyon dolarlık bir miktarla otururken, tahmini 0,67 milyon dolar (+10,38%) kâr ederdi, daha büyük sonuç üzerinde anlamsız bir etki yapardı.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Kaiko, ETF Listelemelerinin Ardından Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Öngörüyor

  Kaiko analistlerine göre, yeni ETF listelerinin ardından Ethereum’un Bitcoin’i...

  Trump vs. Biden: Mark Cuban, Yapay Zeka Algoritmalarının Seçim Sonucunu Etkileyebileceği Konusunda Uyardı

  Mark Cuban, devam eden ABD Başkanlık seçimi sırasında yapay...

  Injective (INJ) Piyasa Dinamikleri: Balina Davranışları ve Gelecek Fiyat Tahminleri

  Geçtiğimiz yıl kripto paralardaki artış, Mart ayında belirgin bir...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Kaiko, ETF Listelemelerinin Ardından Ethereum’un Bitcoin’i Geçeceğini Öngörüyor

  Kaiko analistlerine göre, yeni ETF listelerinin ardından Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakma ihtimali bulunuyor. Bu tahmin, kripto piyasasında birden fazla ETF öngörüsü arasında geliyor. Kripto topluluğundaki birçok...

  Bitcoin Fiyatının $63K Üzerinde Stabil Kalması Altcoinlere Yönelik İlgiyi Artırıyor

  Bitcoin (BTC) 63.000 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor, bu da altcoinlere olan ilgiyi artırıyor. Bu durum,...

  Trump vs. Biden: Mark Cuban, Yapay Zeka Algoritmalarının Seçim Sonucunu Etkileyebileceği Konusunda Uyardı

  Mark Cuban, devam eden ABD Başkanlık seçimi sırasında yapay zeka algoritmalarının siyasi söylem üzerindeki etkisine dair ciddi bir uyarıda bulundu. Bu algoritmaları kontrol eden kişilerin...