Perşembe, Mart 4, 2021

Ekonomist: Bitcoin’in Temel Kusuru Var, Bitcoin’in Sabit Arzı Değerinin Düşmesine Neden Olabilir

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS’nin baş ekonomisti, kripto para biriminin temel bir kusuru olduğunu söylüyor. Bitcoin’in sabit arzının değerinin ve harcama gücünün çökmesine neden olarak para birimi olarak kullanılmasını cazip hale getirebileceğini iddia ediyor.

UBS Baş Ekonomisti, Bitcoin’in Sabit Arzının ‘Temel Bir Kusur’ Olduğunu Söyledi

UBS Küresel Varlık Yönetimi Baş Ekonomisti Paul Donovan, geçen hafta insanların neden bitcoin’i para birimi olarak kullanmak istemediklerini açıkladı.

“Bitcoin ve diğer kripto para ile ilgili tartışma çok tutkulu olma eğilimindedir. Kripto destekçileri, ekonomistlerin sadece dinozorlar olduğunu söylüyor ve ekonomistler, kripto destekçilerinin sadece bir balon sattığını söylüyor. “Ayrıca Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyat açısından değişken olduğuna dikkat çekti.

UBS baş ekonomisti, “Konuya tarafsız bir şekilde bakarsak, bence önemli bir soru, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri olup olamayacağıdır.”

“Bunun temel nedenlerinden biri, bir para biriminin istikrarlı bir değer deposu olması gerektiğidir. Uygun bir para birimiyle, bugün satın alabileceğiniz mal sepetinin yarın satın alabileceğiniz mal sepetiyle aynı olacağına dair gerçek bir kesinliğe sahip olursunuz. ”

Ancak, “Bitcoin ve diğer kriptolarda, bu kesinliğe sahip değilsiniz” dedi. UBS baş ekonomisti şunları açıkladı:

Hepsi kripto ile ilgili oldukça temel bir kusura bağlı. İstikrarlı bir harcama gücü, bir değer deposu elde etmek için arz ve talep dengesinin korunması gerekir.

UBS baş ekonomisti, “Dolayısıyla, uygun para birimine olan talep azalırsa, merkez bankası arzı azaltabilir, dengeyi koruyabilir ve dolayısıyla harcama gücünü koruyabilir” dedi. Bununla birlikte, Bitcoin gibi sabit arzlı kripto para birimleri ve diğerleri arasında ayrım yapmadı.

Donovan şöyle devam etti:

Ancak kripto para talebi düşerse ve açıkça görüldüğü gibi azalırsa, arz dengeyi korumak için düşemez. Böylece değer ve harcama gücü hemen çöker.

“Kısa bir süre çökebilir veya uzun bir süre çökebilir. Ancak, yarın onunla ne satın alabilecekleri konusunda kesinlikle hiçbir kesinliğe sahip değillerse, insanların bir şeyi para birimi olarak kullanmak istemeleri pek olası değil, ”diye bitirdi.

Öte yandan birçok finansal stratejist, bitcoin’in oynaklığının benimsenme arttıkça düştüğünü söyledi. Fidelity geçtiğimiz günlerde, BTC’nin oynaklığının birkaç yıl öncesine göre yaklaşık %50 azaldığını belirtti. Temmuz ayında, BTC’nin oynaklığı üç yılın en düşük seviyesine ulaştı. Milyarder yatırımcı Bill Miller, fiyat yükseldikçe bitcoin’in daha az riskli hale geldiğini söyledi.

UBS Bankası kısa süre önce bitcoin yatırımı hakkında rehber yayınladı. Banka, “Daha fazla fiyat artışını göz ardı etmeyecek olsak da,” bir kişinin tüm yatırımını kaybetmesinin gerçek riskinin de farkındayız. Bu nedenle, kripto para birimlerindeki yatırımcılar, yatırımlarının boyutunu kaybetmeyi göze alabilecekleri bir miktarla sınırlandırmalıdır. ”

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,860.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.60
  THYAO.IS₺15.12
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.94
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.19