ECB sözlü sinyali Dolar Endeks’inin aşağı sarkmasını engellerken FED’in gevşek para politikası bir hayli önemli oluyor. İşte Detaylar!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Ağustos ayı başından beri 92,5-92,2 bölgesinde dengelenen Endeks aşağıya sarkma sinyali verirken ECB’den sözlü müdahale geldi. ECB, Eur’nun değerlenmesinden rahatsız olduğunu sinyalini verdi. Açıklama sonra yüzde 1-1,5 civarında Usd değerlenmiş durumda. Dolar Endeksi bu sabah 92,8 civarında seyrediyor. Daha geniş bakışta ise FED’in gevşek para politikasında yeni bir adım atması önemli. Bu kararın Usd üzerindeki etkisi zayıflatıcı yönde olmasını bekliyoruz.

Lokal tarafta dün açıklanan Ağustos enflasyonu beklentilerin altında arttı. Piyasa 0,95% artış bekliyordu. Gerçekleşme 0,86% oldu. Böylece yıllık oran hafif düşüşle 11,77% seviyesine indi(önceki 11,86%). Düşüşün sınırlı olması etkisinin de sınırlı olmasına yol açtı. TCMB dün yaptığı açıklamada salgın önlemlerinin kademeli normalleşmesinin ve likidite tedbirlerinin makro finansal istikrara katkı yapmasını beklediğini ifade etti. Banka politika faizini değiştirmese de günlük operasyonlarında TL’yi sıkı tutmayı sürdürüyor.

Jeopolikte ise Akdeniz öne çıkıyor. Yunanistan taciz politikasını sürdürüyor. NATO’nun görüşme olacak açıklaması önemli; görüşme olur ise tansiyonda azalma olabilir.Usd/TL paritesi bu sabah 7,438 seviyelerinde işlem görüyor. 7,40 ve 7,36 destek; 7,455 ve 7,51 direnç konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur’nun dünyada güç kaybetmesini TL fırsata çeviremedi. Parite bu sabah 8,809 civarında işlem görüyor 8,83 ve 8,866 direnç; 8,78 ve 8,73 destek seviyeleri olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster