Çarşamba, Ocak 27, 2021

ECB, Kripto paraların Avrupa Finans Sistemi için bir risk olduğunu söyledi

ECB İcra Kurulu Üyesi Fabio Panetta, büyük teknoloji ve sabit paraların Avrupa finans sistemini bozabileceğini söylüyor.

Panetta, “Avrupa’da Ödemelerin Geleceği” konferansında yaptığı konuşmada,

“Rahat ve verimli ödeme çözümleri sunabildikleri halde, rekabeti, mahremiyeti, finansal istikrarı ve hatta parasal egemenliği tehlikeye atma riski taşıyorlar.”

Ayrıca, Fintech şirketlerinin ödemeler alanında devrim yaratma girişimleriyle geleneksel aracılık için bir ‘tehdit‘ oluşturduğunu söyledi.

Konuşmaya göre, ECB’nin en son görüşü, Stablecoin sahiplerinin bankacılık denetiminde artık norm olan inceleme derecesine güvenemeyeceğini ve ihraççıların merkez bankası bölgelerine erişemeyeceğini ortaya koyuyor.

Panetta, “Sonuç olarak, stabilcoin kullanıcılarının daha yüksek kredi, piyasa ve likidite riskleri taşıması muhtemeldir ve stabilcoinlerin kendileri potansiyel olarak sistemik etkilerle birlikte çalışmalara karşı savunmasızdır” dedi.

Bu riskleri azaltmak için potansiyel bir çözüm, stabilcoin ihraç eden kuruluşun rezerv varlıklarını merkez bankasında risksiz mevduatlar şeklinde yatırması olabilir, Çünkü bu, Nihayetinde stabilcoin sahiplerinin omuzlarına düşen yatırım risklerini ortadan kaldıracaktır. .

ECB, Özel bir kripto para veya bir stabilcoin, Bir ödeme aracı olarak egemen parayı büyük ölçüde yerinden ederse, Parasal egemenliği tehlikeye atacağından, Bunun kabul edilemez olmayacağını belirtiyor.

Bir Dijital Euro’nun geliştirilmesiyle ilgili olarak, ECB’nin dağıtılmış defterler gibi merkezi olmayan teknolojiler ve merkezi sistemler arasındaki ara bağlantıyı araştırdığı bildiriliyor.

ECB’nin ‘büyük teknoloji’ ve ‘sabit paralar konusundaki mevcut duruşu göz önüne alındığında, Dijital bir avronun işlevsel olarak insanların ilk hayal ettikleri gibi düşmesi pek olası görünmüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,361.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.63
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.48
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.34