Dolar’da bu seviye üzerine gelebilecek kırılma, yükseliş eğilimine hız kazandırabilir!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD ISM İmalat Endeksi verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile birlikte Salı günü yönünü yukarı çeviren dolar endeksi, dün yükseliş eğilimini korudu. Dün öğle saatlerinde açıklanan Ağustos ayına ilişkin ADP Özel Sektör İstihdam Değişimi verisinin beklentilerin altında kalması sonrasında dolar endeksinde kısmi geri çekilme hareketi görülse de, verinin alt kalemlerinde görülen iyileşme ile birlikte endeksteki gerileme sınırlı kaldı.

Sonuç olarak dün 92,87 seviyesine kadar yükselen endeks, dünü yükselişle tamamladı. Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sürmesi ile birlikte gelişen ülke para birimlerinde dün satıcılı bir görünüm hakimdi. Bununla birlikte USDTRY paritesi gün içerisinde 7,35 – 7,40 bandında işlem gördü. AOFM dün %10,16 seviyesinde oluşurken, Türkiye 5 yıllık CDS primi 17 baz puanlık gerileme ile 496,28 baz puana indi.

Gelişen ülke kurlarındaki zayıf seyrin bu sabah saatleri itibarıyla devam ettiğini görmekteyiz. Türk lirası ise orta sıralarda yer alıyor. USDTRY paritesi 7,38 seviyesinin hemen üzerinde hareket ederken, dolar endeksi ise 92,90 seviyesinden işlem görüyor. Ağustos ayının ilk haftasından bu yana 7,20 – 7,40 bandında hareket eden USDTRY paritesi, birkaç defa 7,40 seviyesi üzerini test etmiş olsa da bu seviye üzerinde günlük bir kapanış gerçekleştirerek bu seviyeyi yukarı yönlü kırmayı başaramadı.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri göz önünde bulundurarak kurun bugün içerisinde 7,30 – 7,40 bandında işlem görmesini beklemekteyiz. Ancak bu noktada, kurun 7,40 seviyesini yukarı yönlü kırması ve yani bu seviye üzerinde günlük bazda bir kapanış gerçekleştirmesi durumunda yükseliş eğiliminin hız kazanabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugünün veri takvimine baktığımızda yurt içinde Ağustos TÜFE verileri ve 21 – 28 Ağustos haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Ağustos Ayı Markit Hizmet & Bileşik PMI Endeksi verileri, Euro Bölgesi Temmuz Ayı Perakende Satışlar ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster