Cuma, Mart 5, 2021

Dolar Yorumları / Ziraat FX – 25.01.2021

USD/TRY: Bu hafta Biden’ın Başkanlığa gelmesi ile daha fazla teşvik beklentilerinin oluşması risk iştahını desteklemişti. Haftanın son işlem gününde ise risk iştahı düşük. Genel olarak riskli varlıklara gelen satışların daha çok kar realizasyonu niteliğinde olduğu söylenebilir ki Dolar’ın da güçlenemediğini izliyoruz.

Artan koronavirüs vaka sayıları ve kısıtlamaların uzayabileceğine yönelik haber akışının da şu aşamada fiyatlamalarda net bir etki yapmasını beklemiyoruz. Bugün ABD ve Euro Bölgesin’de açıklanacak ve öncü niteliğindeki PMI verileri ise paritelerde kısmi oynaklık yaratabilir. Yurtiçi tarafa bakıldığında, dün TCMB faiz kararı takip edildi. Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %17 seviyesinde sabit bıraktı, ancak karar metnindeki ifadeler dezenflasyon süreci konusunda kararlı ve şahin bir TCMB’yi işaret etti.

Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun «uzun bir müddet» sürdürülmesine karar verildiği vurgulanırken, Dolar / TL halihazırda 7,36 seviyesinden geçen 200 günlük ortalamasının hafif de olsa altına sarktı. Bu sabah ise kur, risk iştahındaki görüntü ile birlikte 200 günlük ortalamasının üzerinde hafif yükseliş eğilimde olsa da gerek Dolar’daki genel zayıflık gerekse de TCMB’nin sıkı para politikasının devam edeceğine yönelik vurgusu kurdaki yükselişin sınırlı kalmasını sağlayabilir. Bu kapsamda, 7,45 direncinin altında fiyatlamanın sürebileceğini düşünüyoruz. Kurda tekrar baskı görülmesi ve 7,36 desteğinin kırılması durumunda ise 7,31 hedef olabilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺22.22
THYAO.IS₺14.60
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺23.30
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.34