Salı, Mart 9, 2021

Dolar Yorumları / Ziraat FX – 19.02.2021

USD/TRY: ABD 10 yıllık tahvil faizindeki harekeler yakından izlenirken, hafta genelinde baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah bu eğilimlerini sürdürüyorlar. Dolar/TL’de ise tepki yükselişlerinin sınırlı kaldığını izliyoruz. Dün politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %17 seviyesinde sabit bırakan TCMB, geçen toplantı karar metnine benzer şekilde güçlü ve kararlı bir şekilde sıkı para politikasını sürdüreceğini belirtti.

TCMB ayrıca bu karar metninde kalıcı fiyat istikrarı ve %5 hedefine varıncaya kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki dengenin dezenflasyonist etkiyi koruyacak şeklinde kararlılıkla korunacağı belirtti. Merkez Bankası’nın sıkı duruş vurgusunu devam ettirmesi ile TL dirençli görüntüsünü koruyabilir. Teknik olarak da Dolar/TL 7,03 yakın direncinin altında kalarak 6,92 seviyesini hedefleyebilir.

Bugün piyasa kapanışının ardından Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirme yayımlanması bekleniyor. Ekonomideki normalleşme adımları sonrasında piyasa en azından görünüme ilişkin iyileştirme fiyatlaması yapabilir ki böyle bir senaryo TL’ye ilave destek verebilir. Yurtdışında ise ekonomik toparlanmanın ve beklentilerin yönünü görmek için küresel ölçekte şubat ayı öncü PMI verileri izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.36
THYAO.IS₺14.65
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.56
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.03