Pazar, Mart 7, 2021

Dolar Yorumları / Ziraat FX – 15.02.2021

USD/TRY: Küresel piyasalar haftaya pozitif risk iştahıyla başlıyorlar. ABD’de teşvik beklentilerinin devam ettiği ortamda İngiltere ve ABD başta olmak üzere aşılanma sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesi genel olarak piyasaları destekleyen önemli bir katalizör olarak duruyor. Arz endişeleri ile birlikte ekonomilerde toparlanma ümidiyle brent petrol de son on üç ayın en yükseğinde. Pariteler tarafında ise Dolar’da baskı sürerken Gelişmekte Olan Ülke para birimleri alıcılı.

Bu hafta perşembe günü TCMB faiz kararı öncesinde TL’de de pozitif bir fiyatlama gözlemliyoruz. Politika faizinde bir değişiklik beklenmiyor ancak karar metninde TCMB’nin şahin duruşunu koruyabileceğine yönelik işaretler sürpriz olmayacaktır. Bu çerçevede, Dolar endeksindeki fiyatlamalar da dikkate alındığında, kurda düşüş eğilimi devam edebilir ki 7,0 seviyesinin altında 6,96 ve 6,89 sıralı destekler hedefe girebilir.

Yukarıda yakın direnç ise 7,0450 – 7,05 bölgesinden. Son olarak yurtdışı ajandaya bakıldığında, ABD borsasının kapalı olduğu bugün Eurogroup toplantısı takip edilecek. Çarşamba günü ABD perakende satışlar ile FOMC toplantı tutanakları, perşembe günü ECB toplantı tutanakları izlenecek. Haftanın son işlem gününde ise küresel ölçekte PMI verileri takip edilecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.96
THYAO.IS₺14.78
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺23.08
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.22