döviz yorumları

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 30.06.2020

Güncellenme Tarihi


Dün 97 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden dolar endeksi, öğle saatlerinde 97,65 seviyesine doğru gerçekleştirdiği sert yükseliş hareketinin ardından günü yataya yakın bir seyirle tamamladı. Dar bir bant içerisinde hareket etmeye devam eden USDTRY paritesi ise yeni haftanın ilk işlem gününde 6,8470 – 6,8585 seviyeleri arasında yatay bir seyir izledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,8510 seviyesinden işlem görüyor. USDTRY paritesi son iki haftadır 6,8350 – 6,86 seviyeleri arasında yatay bir seyir izliyor. Kurdaki bu bant hareketinin etkili olmaya devam ettiği görülüyor.

Reklam
doviz_coinotag

Her ne kadar geçtiğimiz iki haftalık süreçte USDTRY paritesi birkaç defa 6,86 seviyesi üzerini test etmiş olsa da, bu seviyeyi yukarı yönlü kırmayı başaramadı. Bu sabah saatlerindeki görünüme baktığımızda gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumlu bir seyrin olduğunu görmekteyiz. Türk lirası ise gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer alıyor. Dolar endeksi ise 97,50 seviyesinden işlem görüyor.

Reklam

Teknik formasyonlar ve göstergeler USDTRY paritesinin kısa vadede 6,8350 – 6,86 seviyeleri arasındaki bant hareketini sürdürebileceğini işaret ediyor. Kurda yaklaşık son iki haftadır etkili olan 6,8350 – 6,86 işlem bandının alt ve üst sınırlarında bir kırılma yaşanmadıkça kurda sert bir hareketlenme görmeyi beklememekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Mayıs Dış Ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere 1Ç20 GSYİH Büyüme Oranı verileri, Euro Bölgesi Haziran TÜFE verileri ve ABD Haziran Conference Board Tüketici Güven Endeksi verileri açıklanacak. Ayrıca, Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde koronavirüs uygulamalarına ilişkin düzenlenecek olan toplantıda sunum yapacak ve Komite üyelerinin sorularını yanıtlayacaklar. Burada özellikle soru cevap kısmı yakından takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Dolar yatırımınızı sanal dolar satın alarak, hafta sonlarını beklemeden de önerdiğimiz borsadan yapabilirsiniz!


Döviz yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.