Pazartesi, Mart 1, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 28.01.2021

Koronavirüs aşısının tedarikine ilişkin yaşanan sorunlar ve küresel çapta artmaya devam eden vakalar karşısında dün piyasalardaki risk iştahı önemli ölçüde zayıflarken, gün içerisinde 90,88 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi günü 90,64 seviyesinden yükselişle tamamladı. Zayıf risk iştahı ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi paralelinde dün gelişmekte olan ülke para birimleri satıcılı bir seyir izledi.

Türk lirası ise dolar karşısında %0,7’lik değer kaybı ile gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldı. Bu çerçevede USDTRY paritesi dün yeniden 7,40 seviyesi üzerine çıktı ve günü 7,4147 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 325,67 baz puana yükselirken, yıllık tahvil faizi %13,18 oldu.

USDTRY bu sabah saatlerinde 7,4245 seviyesinden işlem görürken, dolar endeksinin 90,72 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. Hatırlanacağı üzere USDTRY paritesi Salı günkü geri çekilme hareketi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalaması altına sarkmıştı. Ancak bu hareket ile ortalamanın aşağı yönlü kırılmış olduğundan bahsedemeyeceğimizi belirtmiş, 7,36 civarındaki seyri takip etmemiz gerektiğini vurgulamıştık.

Kurun 7,36 altına kalıcı olmaması durumunda yeniden 7,40 üzerinin hedef alınabileceğini belirtmiştik. Dün gerçekleştirdiği yükseliş hareketi ile birlikte 200 günlük ortalamayı aşağı yönlü kırma girişimi bir kez daha başarısız olan USDTRY paritesi, yeniden 7,40 üzerine yerleşmiş durumda. Kısa vadeli teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinin kısa vadede 7,37 – 7,50 bandında işlem görmesini beklemekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Ocak Ekonomik Güven Endeksi, TCMB Çeyrek Dönemli Enflasyon Raporu ve 15 – 22 Ocak haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya Ocak Ayı TÜFE verileri ve ABD’den 4Ç20’ye ilişkin gelecek olan öncü GSYİH Büyüme Oranı, Çekirdek PCE ve Tüketici Harcamaları verileri ön planda olacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.10
THYAO.IS₺13.85
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.50
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.19