Pazar, Şubat 28, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 27.01.2021

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci gelişen ülke para birimi olduğu ve olumlu ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte gün içinde 7,34 seviyesi altına gerileyen USDTRY paritesi, günü 7,3457 seviyesinden düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 322,45 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %13,16’ya indi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,3589 seviyesinden işlem görürken, dolar endeksinin 90,25 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. USDTRY dün gerçekleştirdiği geri çekilme hareketi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalamasının altına sarkmış durumda. Söz konusu ortalama 7,36 seviyesi civarında denk geliyor. Ancak USDTRY paritesi 7,35 – 7,36 seviyeleri arasında stabil bir seyir izlediğinden ve ortalama çizgisine yakın hareket ettiğinden henüz net bir kırılmadan bahsedemiyoruz.

Hatırlanacağı üzere USDTRY Ocak ayının ilk haftasında da 200 günlük hareketli ortalaması altında bir kapanış gerçekleştirmiş, ancak bu ortalama altına kalıcı olmayarak ertesi gün yeniden ortalama çizgisi üzerine yerleşmişti. Kurda ilerleyen günlerde ise 7,50 üzerinin hedef alındığını takip etmiştik.

Dolayısı ile haftanın geri kalanında kurun 200 günlük hareketli ortalaması civarındaki seyrini yakından takip edeceğiz. USDTRY paritenin 7,36 seviyesi altında kalması ve 200 günlük hareketli ortalamanın kalıcı olarak aşağı yönlü kırılması durumunda düşüş eğiliminin 7,30 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. Ancak 7,36 altında kalıcı olunamaması düşüş eğilimlerini sınırlayabilir ve kuru kısa vadede tekrardan 7,40 seviyesi üzerinde taşıyabilir.

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yurt dışında ise Almanya Şubat Ayı GfK Tüketici Güven Endeksi, ABD Aralık Ayı öncü Dayanıklı Mal Siparişleri verileri ve FOMC toplantı kararı takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.20
THYAO.IS₺13.49
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺21.58
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺16.98