Perşembe, Şubat 25, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 22.01.2021

Para Politikası Kurulu (PPK) dünkü toplantısı sonucunda politika faizinde değişikliğe gitmeyerek faizi %17 seviyesinde sabit tuttu. PPK’nın faizi sabit tutmasına karşın karar notunda güçlü bir sözel yönlendirme yaptığı, bu çerçevede de TL’nin olumlu yönde etkilendiği takip edildi. Diğer yandan, dün 90,05 seviyesine kadar gerileyerek düşüşünü sürdüren dolar endeksi de gelişen ülke para birimlerinin alıcılı bir seyir izlemesini sağladı. Bu gelişmeler ışığında TL dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi olurken PPK kararı öncesinde 7,40 seviyelerinin bir miktar üzerinde olan USDTRY paritesinin kararın ardından 7,35 seviyesi altını test ettiği görüldü.

Günü 7,3683 seviyesinden tamamlayan kur düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 323,75 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13,36’ya indi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,3784 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise 90,10 seviyesinde hareket ediyor. USDTRY paritesi dün 7,35 seviyesi altını test etmiş olmasına rağmen, 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırmayı başaramadı ve bu ortalama çizgisi üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirdi. Kurdaki düşüş eğiliminin sürmesi açısından bugün itibarıyla 7,36 seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalamanın aşağı yönlü kırılması ve kurun bu çizginin altında bir kapanış gerçekleştirmesi önem arz ediyor. Kısa vadeli teknik göstergeler kurun bugün içerisinde 7,36 – 7,43 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor.

Ancak 7,36 seviyesine denk gelen 200-günlük hareketli ortalamanın aşağı yönlü kırılması ve kurun bu seviye altında bir kapanış gerçekleştirmesi, düşüşün 7,30 seviyesine doğru hız kazanmasına neden olabilir.

Bugün yurt içi piyasalarda S&P’nin Türkiye değerlendirmesi takip edilecek. S&P tarafından raporun açıklanması durumunda, değerlendirmenin bugün piyasa kapanışının ardından gelmesi bekleniyor. Değerlendirmenin kredi notunda ya da görünümde herhangi bir değişiklik getirmesini beklemiyoruz. Yurt dışında ise Avrupa ve ABD’den gelecek olan Ocak ayına ilişkin Öncü PMI verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.60
THYAO.IS₺13.06
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.24
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.28