Pazartesi, Ocak 25, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 21.12.2020

Cuma günkü analizimizde, USDTRY paritesinin 100-günlük hareketli ortalamaya denk gelen 7,69 seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda düşüş hareketinin Ocak ayından bu yana süren yükseliş trendinin çizgisine denk gelen (aşağıdaki grafikte kırmızı çizgi ile belirtilen trend çizgisi) 7,60 seviyesine doğru hız kazanabileceğini ifade etmiştik. Cuma günü gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyir hâkimken, Türk lirası dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu.

Bununla birlikte 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kıran USDTRY paritesi, 7,61 seviyesine kadar geri çekilerek son bir ayın en düşük seviyesine indi. Türkiye 5 yıllık CDS primi 323,88 baz puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13 seviyesi altına gerileyerek %12,89’a indi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,6730 seviyesinden işlem görüyor. Yeni haftanın ilk işlem saatlerinde, koronavirüsün mutasyonunun tespit edilmesi ile birlikte piyasalarda güvenli limanlara yönelik talebin arttığını görmekteyiz.

Bununla birlikte dolar endeksinin 90,49 seviyesine yükseldiği takip ediliyor. Bu çerçevede gelişen ülke kurlarından bu sabah saatlerinde satıcılı bir görünüm hakimken, TL’nin ise en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığını görüyoruz.

Teknik görünüme baktığımızda, Ocak ayından bu yana süren yükseliş trendinin çizgisine denk gelen 7,60 seviyesinin kurda önemli bir destek olarak ön plana çıktığını görüyoruz. Teknik görünüm çerçevesinde kurun kısa vade bu seviye üzerinde tutunmasını ve bugün içinde 7,60 – 7,72 bandında hareket etmesini beklemekteyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Aralık Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Kasım Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi ve Euro Bölgesi Aralık Ayı Öncü Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.00
THYAO.IS₺12.89
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.39