Salı, Nisan 20, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 18.09.2020

Fed kararının ardından 93,50 seviyesi üzerini test eden dolar endeksi dün kazançlarını silerek yeniden 93 seviyesi altına indi. 92,80 seviyesine doğru gerileyen dolar endeksi günü düşüşle tamamladı. Dolar endeksindeki geri çekilmeye rağmen, piyasalarda azalan risk iştahının etkisi ile birlikte dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimdi. Türk lirasının ise dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci para birimi olduğu görüldü. Bununla birlikte 7,56 seviyesi üzerini test eden USDTRY paritesi günü yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 523,93 baz puana çıkarken, AOFM %10,41’e yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,55 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafif alıcılı bir seyir izlendiği, Türk lirasının ise dolar karşısında yatay hareket etiği görülüyor. Dolar endeksi ise 92,95 seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin dünkü yükselişin ardından 7,50 – 7,55 bandında dalgalanabileceğinin sinyalini veriyor. Ancak diğer yandan momentum göstergelerinin 7,55 – 7,56 bandının aşılması durumunda yükselişin devam edebileceğini işaret ettiğini belirtmekte fayda var.

Bugün yurt içi piyasalarda TCMB Eylül Beklenti Anketi açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Ağustos Ayı Perakende Satışlar, ABD Eylül Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Öncü) ve ABD Ağustos Ayı Conference Board Öncü Gösterge verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

USD
TRY
EUR

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺25.10
THYAO.IS₺11.60
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺18.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺14.96