Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 13.07.2020

döviz yorumları

Perşembe günü küresel piyasalarda bozulan risk iştahı, Cuma günü yerini yeniden olumlu bir seyre bıraktı. Bu çerçevede Perşembe günkü yükselişinin ardından Cuma kazançlarının bir kısmını silen dolar endeksi, artan risk iştahının etkisi ile birlikte yeniden 96,50 seviyesi altına indi. Dolar endeksindeki gerilemeye rağmen gelişmekte olan ülke para birimlerinde Cuma günü karışık bir seyir hakimken, Türk lirasındaki yatay seyrin ise korunduğu görüldü. Bununla birlikte Cuma günü 6,8595 – 6,8710 seviyeleri arasında dalgalanan USDTRY paritesi, günü sınırlı bir yükselişle tamamladı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,8650 seviyesinden işlem görüyor. Cuma günkü sınırlı yükseliş hareketi ile birlikte 50 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmış olan USDTRY paritesinde, yatay görünümün bu sabah saatlerinde de korunduğunu görmekteyiz. Dolar endeksindeki düşüş eğiliminin sürüyor olması ile birlikte bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerin de primli bir seyir hakimken, TL’nin dolar karşısından oldukça yatay bir seyirle orta sıralarda yer almakta olduğu görülüyor.

Teknik olarak 50 günlük hareketli ortalamanın yukarı yönlü kırılması ile birlikte kurda kısa vadede 6,88 seviyesine doğru bir yükseliş eğilimi görülmesi beklenebilir. Bugün yurt dışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içi piyasalarda ise Mayıs Ödemeler Dengesi İstatistikleri, Mayıs Sanayi Üretimi verileri ve TCMB Temmuz Beklenti Anketi açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Döviz yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.