Çarşamba, Ocak 27, 2021

Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 13.01.2021

Dün bölgesel Fed Başkanlarından gelen açıklamalar ile birlikte dolar endeksindeki kazançların bir kısmının silindiği takip edildi. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Kansas City Fed Başkanı Esther George’dan gelen güvercin açıklamaların da etkisi ile birlikte dolar endeksi, son dört günlük yükseliş ardından günü 90 seviyesi civarından düşüşle tamamladı. Dün kazançlarının bir kısmını silen ve günü düşüşle tamamlayan dolar endeksi, gelişen ülke para birimlerinin değer kazanmasını sağladı.

Türk lirasının ise gelişen ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer aldığı görüldü. Bununla birlikte dün 7,42 – 7,52 bandında hareket eden USDTRY paritesi, günü 7,4570 civarında sınırlı bir düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 331,09 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13,23’e geriledi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,4515 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 89,97 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Hatırlayacağımız üzere USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta 7,24 seviyesine doğru gerçekleştirdiği düşüş hareketi ile birlikte 200 günlük hareketli ortalamasının altına sarksa da bu ortalama altında kalıcı olamamış ve ortalamayı aşağı yönlü kıramamıştı. Dolayısı ile mevcut durumda 7,3380 seviyesine denk gelen 200 günlük hareketli ortalamanın destek konumunda olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan, USDTRY paritesi bu hafta başından bu yana birkaç defa 7,50 seviyesi üzerini test etse de bu seviye üzerinde tutunmayı başaramadı. Bu çerçevede kurun 200 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda, teknik göstergelerin de ürettikleri sinyaller doğrultusunda, kısa vadede 7,3380 – 7,50 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Kısa vadede 7,50’nin aşılması ve kurun bu seviye üzerinde tutunması durumunda 7,55 ve 7,60 seviyeleri yakından izlenecek.

Bugün yurt içi piyasalarda Kasım Sanayi Üretimi verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Kasım Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Aralık Ayı TÜFE verileri, Fed Bej Kitap Raporu ve bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺29.22
THYAO.IS₺11.95
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺20.42
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.61