Dolar Yorumları / Piramit Menkul – 30.07.2020

döviz yorumları

Dolar endeksi (DXY) dün akşam açıklanan Fed faiz kararı ardından negatif görüntüsünü sürdürdü. Fed, Temmuz ayı toplantısında beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmedi. Koronavirüsün çok ciddi bir risk oluşturduğu ve ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı belirtildi. ABD ekonomisinde gidişatın koronavirüse bağlı olduğu ifade edildi Fed kararı ardından DXY’de düşüş artarak 93,20’lere kadar geri çekilme yaşandı.

DXY’de orta vadeli yönün yukarı dönmesi için 93,80-94,00 (500 haftalık AO) bögesi üzerine çıkılması ve kalıcı hareketin başlaması gerekmektedir. Aksi durumda aşağı yönde zayıf seyir sürebilir. Fed kararı ardından Altın ONS fiyatı yukarı yönde hareket etti. Altın’da 2011 zirvesi 1.921 üzerinde kalındığı sürece yeni zirve denemeleri görebiliriz. Yönün aşağı dönmesi için ilk etapta 1.950, 1.921 ve 1.900’ün aşağı yönde geçilmesi gerekmektedir. Bu sabah Altın ONS fiyatı %0,49 eksi yönde bulunuyor.

Dolar /TL kurunda son üç günlük işlemlerde yukarı yönde ivme arttı. TCMB yılın üçüncü Enflasyon Raporu toplantısında %7,4 olan yıl sonu TÜFE tahminini %8,9’a yükseltti. Fed toplantısı ardından konuşma yapan Başkan Powell, ABD ekonomisi desteklemek adına tüm araçların kullanılacağı söylemini tekrarladı. Kurda gün içinde 6,9310-7,0058 bandında hareket edildi. Kurda 5 günlük AO dün 6,92 üzeründe güç kazancının sürmesi halinde 7,00 ve 7,06 dirençleri görülebilir. Veri gündeminde bugün Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’den işsizlik, Almanya’dan tüketici fiyatları enflasyonu, ABD’den ayrıca öncü büyüme verilerini takip edeceğiz.

Kaynak: Piramit Menkul Teknik Analiz Bülteni

Döviz yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.