Pazartesi, Ocak 25, 2021

Dolar Yorumları / Piramit Menkul – 14.01.2021

Küresel borsalarda dün Trump’ın azil süreci ile ilgili gelişmeler ve hala Fed’in hedeflerinden uzakta olan enflasyon verileri takip edildi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bankanın Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümeye ilişkin son projeksiyonlarının, koronavirüs vakalarındaki artışa ve
son karantina önlemlerine karşın “çok net bir şekilde hala geçerli” olduğunu söyledi. ABD’de TÜFE Aralık’ta beklentilere paralel %0,4 arttı. TÜFE yıllık bazda da %1,4 arttı. Açıklanan bu rakamlar ile enflasyonun hala Fed’in hedeflerinin oldukça altında seyrettiğini gördük. ABD Başkanlığı’na seçilen
Biden’nın bugün ek teşvik paketini açıklaması bekleniyor.

DXY’de dün 89,923-90,382 bandında hareket görüldü. DXY’nin teknik yönünde 90,00-90,50 bandı dışındaki hareketlerin belirleyici olacağını tahmin etmekteyiz. Dolar/TL kurunda hafta başında 7,50 direnci üzerinin test edilmesinin ardından dün zayıf görüntü sergilendi. Kur dünkü işlemlerde 7,4049-7,4772 bandında satıcılı hareket edildi.

Dün 5 haftalık AO’nın (7,46) altına geri çekilen kurda 7,40 desteğinde tutunma izledik. Kısa vadeli teknik göstergelerin negatife döndüğü kurda aşağı yönlü hareketin devam etmesi için 7,40 altında hareketin başlaması gerekmektedir. Özetle kısa vadeli yönde 7,40-7,50 dışındaki kapanışların belirleyici olmasını beklemekteyiz.

Kısa vadeli teknik görüntü bu bandın aşağı yönde kırılabileceğine işaret etmektedir. Veri gündeminde bugün yurtiçinde Tarım ÜFE, Almanya’dan büyüme, ABD’den ise haftalık işsizlik verileri takip edilecek.

Kaynak: Piramit Menkul Teknik Analiz Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.00
THYAO.IS₺12.89
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.39