Dolar Yorumları / İktisatbank – (3.06.2021) – Günlük Yorum – Coin Otağ

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir önceki gece, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile konuştuğunu ve faiz oranlarını indirmemiz gerektiği konusunu tekrarlaması, gece saatlerinde likiditenin düşük olduğu zaman diliminde USDTRY kurunu 8,88 seviyesine kadar taşımıştı. Akabinde, dün günün ilk saatlerinde likiditenin geri dönmesi ve piyasa dedikodularına göre kamu bankalarının da desteği ile USDTRY kuru bir önceki zirve seviyesi olan (Sn. Ağbal’a kırmızı kart gösterildiği zirve) 8,58’e kadar geri çekildi.

BloombergHT’nin haberine göre, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, dün gerçekleştirdiği toplantıda, erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığı yönünde mesajlar vermesi piyasa tansiyonun da bir nebze de olsa dindirmede etkili oldu. Kavcıoğlu, enflasyonun yönünü üçüncü çeyrek sonu itibariyle aşağıya çevireceğini söyleyerek faiz indirimi için sonbahar aylarına işaret etti.

Her ne kadar Kavcıoğlu yangına dökülen benzine soğutucu sıksa da, piyasalar nezdinde bitmek bilmeyen faiz enflasyon tartışmasının getirdiği bitkinlik ve beraberinde güven erozyonu, ya da en basitinden Türk mali piyasalarına yönelik yatırımcı algısında kırılganlık ise korunmaya maalesef devam ediyor.
Dün Reuters’de, Citibank’ın model portföyünde USDTRY uzun pozisyon ağırlığını %1’den %2’ye çıkarıdığını haberine rastladık. Gerekçe? TL’de daha fazla değer kaybı olabileceğini beklentisi! Yabancı yatırımcının TL’ye yönelik algısı, maalesef pek de olumlu görünmüyor!

USDTRY kurunda yükselen üçgen formasyonunun hedef seviyesi 9,40 olarak görülüyor. Kurda yükselişin yavaş yavaş devam edeceğini öngörüyoruz.

Kaynak: İktisatbank Günlük Bülten

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!