Salı, Ocak 26, 2021

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum Güne 5,60 seviyelerinin üzerine çıkarak başlayan Dolar, TL karşısında değer kaybederek 5.53 seviyelerine kadar geriledi. Şu anda 5.55, peki Dolar/TL’yi neler bekliyor?

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum – Kurdaki değişimin sebebi nedir?

Çin’in ABD’den gelen yaptırım kararına, tarım ürünlerinin ithalatını durdurarak karşılık vermesi ile piyasalar haftaya satışla başladı ve USD/TRY kuru da ilk tepki olarak 5,62’ye yükseldi, ancak enflasyonun beklenti dahilinde gelmesi ve merkezin hamlesi ile kur tekrar 5,53’ya geriledi.

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum

Günün devamında ABD’den gelecek PMI rakamları takip edilecek, ancak ABD-Çin gelişmelerinin küresel ekonomiyi zorlaması riski öncelikli fiyatlandığı için olumlu verilere karşın Doların, TL’ye karşı düşüşünün devam etmesi bekleniyor.

ÖTV İndiriminin etkisi?

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum – Haziran ayı sonunda ÖTV indiriminin bitmesiyle şeker, çay ve elektriğe gelen zamlar ile baz etkisinin azalmasıyla TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Temmuz’da aylık yüzde 1,36 arttı ve yıllık baz oranında yüzde 16,65’e yükseldi.
Çekirdek TÜFE yüzde 14,86’dan yüzde 16,20’ye yükselirken ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) ise aylık bazda yüzde 0,99’a kadar geriledi.
Enflasyon, piyasa beklentilerine paralel geldi.

TCMB Açıklaması geldi!

TCMB, bugün yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 100 bp artırdı ve güncel %13,6 seviyesinde olan oran %14,6’ya yükseltildi.

TCMB, bugün yaptığı açıklamada:

Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına, aynı zamanda Bankamız nezdinde ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan faiz oranının 100 baz puan indirilerek yüzde 1 olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Söz konusu değişiklikler ile piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir.

dedi. Piyasalardaki istikrarın desteklenmesi amacıyla değişime gittiğini belirtti.

Peki akıbet ne olacak?

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum
FXLounge analizi.

Dolar Türk Lirası Ağustos 2019 Yorum – FXLounge yaptığı analizle, 5.51 seviyesinin destek seviyesi olduğunu aktarırken, şayet direnç seviyesinin altına düşmemesi durumunda 5.63 dolaylarına yükseleceğini ve formasyon gereği hedefin 6.10 olduğunu belirtiyor.
Destek seviyesiden sıçrama olasılığıyla da bu fiyatların 5.40- 5,26’ya dolayısıyla hedefin 6,43 olacağını belirtiyor. Tabii ki süreç bize analizin tutarlılığını gösterecek. Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu içerik yalnızca haber niteliği taşımakta olup, hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermez. Analiz de yalnızca yorum içerir, yatırım tavsiyesi değildir. Coin Otağ okuyucuların herhangi kâr ve zararından bu yazıyla kendini güvenceye alır.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.18
  THYAO.IS₺12.70
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.64
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18