Cuma, Aralık 4, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 27.10.2020

Usd/TL:

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK normalleşme kapsamında adımlar atmaya devam ediyor. Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı 2 ay uzatıldı. BDDK, Aktif Rasyosu hesaplamasında güncelleme yaparak, yurt içi bankaların yurt içindeki diğer bankalara kullandırdıkları 1 yıldan uzun vadeli yabancı para kredileri ve sendikasyon kredilerini hesaplamaya dahil etti.

Diğer yandan milli bayramları kapsayacak şekilde Türkiye ve Yunanistan karşılık Navtex iptali açıklamaları gelen Doğu Akdeniz konusu, dün insani ateşkesi ilan edilen Azerbaycan-Ermenistan gerginliği ve karşılıklı sert açıklamalara konu olan S-400 test çalışmaları başta olmak üzere jeopolitik konular da ön planda. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Müslümanlara yönelik sözlerinin ardından dün Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Fransa’da misilleme olmayacağı açıklaması geldi. Türkiye 5 yıllık CDS 535 seviyesine yükseldi.

Yurt içinde geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, beklentilerin aksine politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini %10,25 seviyesinde sabit tuttu. Geç Likidite Penceresi (GLP) faizini ise %13,25 den %14,75’e yükseltti. Basın duyurusunda iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiği, bireysel ve ticari kredilerde normalleşme eğiliminin belirginleştiği belirtildi. PPK toplantı özeti yarın yayımlanacak. Bir sonraki toplantı 19 Kasım tarihinde.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak bugün Citibank’ın organize ettiği bir yatırımcı toplantısına katılacak. Bugün TCMB eylül ayına ilişkin uluslararası rezervler ve döviz likiditesi verisini açıklayacak.

Global tarafta hızla artan vaka sayılarının yanı sıra ABD’de mali teşviğe ilişkin belirsizlik ön planda takip ediliyor. Görüşmeler sürerken haber akışı piyasalar üzerinde etkili oluyor. Dolar Endeksi 92,90 seviyelerinde. Bu hafta ABD’de üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Bugün ABD’de dayanıklı tüketim mal siparişleri ve tüketici güven endeksi açıklanacak. FED’in önümüzdeki hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesi veriler yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz hafta içinde 7,78 seviyelerine kadar çekilen ve PPK kararı sonrası yükselişe geçen USD/TL paritesi jeopolitik konuların da öne çıkmasıyla 8 seviyesini aşarak bu sabah 8,09 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 8,05 ve 7,99 seviyeleri destek; 8,12 ve 8,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,58 civarında işlem gören paritede 9,54 ve 9,48 destek; 9,60 ve 9,67 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.76
  THYAO.IS₺12.21
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.45
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72