Cumartesi, Kasım 28, 2020

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – 23.10.2020

Usd/TL:

Merkez Bankası, beklentilerin aksine politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini %10.25 seviyesinde sabit tuttu. Geç Likidite Penceresi (GLP) faizini ise %13,25 den %14,75’e yükseltti. Politika faizinde değişikliğe gidilmezken, faiz koridorunda genişlemeye gidilmiş oldu. Basın duyurusunda iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiği, bireysel ve ticari kredilerde normalleşme eğiliminin belirginleştiği belirtildi. PPK toplantı özeti 28 Ekim tarihinde yayımlanacak. Bir sonraki toplantı 19 Kasım tarihinde. Ekim ayında mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre %0,1 azalarak 81,9 seviyesine geriledi.

Genel çerçevede Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK tarafından normalleşme kapsamında atılan adımlar TL varlıkları olumlu etkiliyor ancak Merkez Bankası’nın beklentilerin dışında politika faizini sabit bırakma kararı sonrası TL’de satış baskısı görüldü. Diğer yandan yurtiçi tarafta başta Doğu Akdeniz, Azerbaycan-Ermenistan gerginliği olmak üzere jeopolitik konular da ön planda. Türkiye 5 yıllık CDS 511 seviyesinde. Global tarafta hızla artan vaka sayılarının yanı sıra ABD’de mali teşviğe ilişkin gelişmeler ön planda takip ediliyor.

Görüşmeler sürerken haber akışı piyasalar üzerinde etkili oluyor. Dolar Endeksi 93,05 seviyelerinde. Bugün ABD’de Ekim ayı PMI endeksleri açıklanacak. Dün 7,78 seviyelerine kadar çekilen USD/TL paritesi bu sabah 7,95 seviyelerinde işlem görüyor. PPK kararının etkili olmasını beklediğimiz paritede 7,90 ve 7,85 seviyeleri destek 7,98 ve 8,01 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,38 civarında işlem gören paritede 9,34 ve 9,17 destek; 9,48 ve 9,58 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09